יום ראשון כ"ז בסיון תשפ"ב 26/06/2022
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

פרשת שבוע

בשורת הצרעת

"כִּי תָבאוּ אֶל אֶרֶץ כְּנַעַן אֲשֶׁר אֲנִי נתֵן לָכֶם לַאֲחֻזָּה וְנָתַתִּי נֶגַע צָרַעַת בְּבֵית אֶרֶץ אֲחֻזַּתְכֶם:"

הרב יוסף ברוק, ראש ישיבת 'נתיבות עולם' ל' בניסן תש"ע - 14/04/2010 17:54

במהלכן השוטף של פרשיות הנגעים התייחדה נקודה חשובה. מדוע שינה הכתוב את לשונו, וכי בשורה היא להם? (שהרי "נתתי" לשון שמחה הוא) והיה לכתוב 'נגע כי יהיה בבית', וכעין שנכתב בשאר הנגעים?

עונה המדרש בשם רשב"י – מששמעו יושבי הארץ כי עם ישראל מתכונן לבוא ולכובשה, נערכו לקראתם. בין השאר הטמינו בקירות וברצפות הבית את אוצרותיהם, ואח"כ כאשר ברחו, רבים שכחו או שלא הספיקו לקחת את המטמונים, ונשארו מוחבאים בקירות. אמר הקב"ה: הרי הבטחתי לישראל בתים מלאים כל טוב, ומי מודיע להם על האוצרות שבביתם? וע"כ כאשר יתגלו סימני צרעת, יאלץ האדם לסתור את הבית, וימצא האוצר החבוי. ואם כן, הצרעת ובעקבותיה ניתוץ הבית שמחה היא להם, שהרי מצא את האוצר הנסתר.

*       *       *

הרי לנו מבט על כל מאורעות החיים. כאשר באות על אדם צרות ובעיות, הרי הוא בטוח כי רע לו, וכי רק אותו "שכח המחשב האלוקי", והנה כעבור זמן בעקבות אותן צרות ובעיות, הוא מגלה "מטמון" מכל סוג שהוא שלא היה יכול להגיע אליו בדרך אחרת אלמלא אותן צרות ויסורים.

וכעין זה אומר דוד המלך בתהילים "בערב ילין בכי ולבוקר רינה" (תהילים ל', ו'), כלומר הסיבה שבערב הביאה לבכי, היא-היא שהביאה את רינת ושמחת הבוקר.

אדם הזוכה לקנות מבט זה, אשר "מפי עליון לא תצא הרעות" (איכה ג', ל"ח) אלא כל הבא עליו לטובה כפי שלימד נחום איש גמזו, יגלה את המטמון, אזי יצעד בשבילי החיים לבטח.

כדברי המשורר "גם כי אלך בגיא צלמוות לא אירע רע כי אתה עמדי".
 
שבת שלום!