יום שני י"ח בסיון תשפ"ד 24/06/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

ספר

אלומת אור - הדרך לחירות

מו"ל: פלדהיים
ספרה של הרבנית רחל פופקו, הוא ייחודי בין הספרים העוסקים בחורבן יהדות אירופה.

 

הוא מתחיל בתיאור אמנותי של החיים בעיירה קטנה בגרמניה לפני עליית הנאצים לשלטון. בעניין רב עוקב הקורא אחר השתנות המציאות – מחיי שכנות טובה עם תושביה הגרמנים של העיירה ועד שהשכנים הפכו את עורם ונעשו לאנטישמים בכוח ובפועל.

 

פרק חשוב ומרתק בעדות זו הוא הפרק הקובני של משפחת פופקו. בקובה פעל אביה של רחל להצלת יהודית שברחו מן התופת. המחברת זוכרת היטיב את האונייה 'סיינט לואיס', שעגנה בחופי קובה ונשלחה בחזרה לגרמניה, נושאת את נוסעיה אל מותם הוודאי.

 

פרשה זו, שהסעירה בזמנו את העולם, מתעוררת כאן בצבעים עזים ובצורה בלתי אמצעית, מפי עדת ראייה שהיתה נערה צעירה בעת התרחשות הטרגדיה הנוראה.

 

הספר, הנקרא בנשימה עצורה, רצוף בתחושת אמונה עמוקה, שהשגחה עליונה ליוותה כל צעד ושעל בהרפתקה הסוערת: ההימלטות מגרמניה, העליה לארץ ישראל, הנדודים לקובה והמעבר לארצות הברית.

 

סקירה זו נכתבה על ידי הסופר משה גרילק, שאף ממליץ על הספר בחום.

 

הוצאת ספרים: פלדהיים


(הרבנית רחל פופקו,)