יום שלישי ט"ז בשבט תשפ"ב 18/01/2022
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

אנ"ש

מעמד מרגש בחנוכת הבית למרכז היהודי המפואר ב"מלאכווקא" שברוסיה

מעמד חנוכת הבית, להקמתו מחדש של בית הכנסת המפואר, בעיירה ההיסטורית והחסידית "מלאכווקא", הסמוכה למוסקבה הבירה.

ישראל שוורץ, י' בניסן תש"ע - 25/03/2010 15:50


במעמד רבה הראשי של רוסיה הרה"ג רבי בערל לאזאר שליט"א, רב העיר הרב משה תמרין, רבנים, ראש עיריית מלאכווקא, תורמי הבניין, ואישיים רבים נערך השבוע ברוסיה מעמד מפואר לכבוד חנוכת הבית, למרכז היהודי ובית הכנסת המפואר בעיירה ההיסטורית והחסידית "מלאכווקא", הסמוכה למוסקבה הבירה. זאת לאחר שבית הכנסת הקודם והמיתולוגי נשרף בידי זדים לפני כמה שנים.


את המעמד פתח ר' אלכסנדר ברדה, יו"ר איגוד הקהילות היהודיות ברוסיה, לקול צלילי תזמורת חסידית שהדהרה היטב בכל רחבי העיירה המפורסמת, ולשמחת מאות מיהודי המקום שלקחו חלק בשמחה הגדולה והרגשת.


לאחר קביעת המזוזה בפתח הבניין ע"י התורם הנכבד מר אלכסנדר קפלן, המשיך הקהל לאירוע הרשמי שהתקיים בהיכל בית הכנסת המרשים, שהיה כולו מלא מפה לפה בקהל נרגש ושמח. מקהלת ילדי תלמוד תורה "חדר מנחם" במוסקבה, ליוותה את האירוע בשירים חסידים ושירי חג הפסח הקרב ובא.


העיירה מלאכובקא ממוקמת בפרברי מוסקבה, ובימי השלטון הקומוניסטי היא היוותה מעין "עיר מקלט" לחסידים שחרפו נפשם במסירות נפש על שמירת התורה והמצוות, תחת הנהגתו של כ'"ק אדמו"ר מוהריי"צ נ"ע מליובאוויטש.

בשל היותה פרבר מרוחק של העיר, חיי היהדות היו בה קלים יחסית, יותר מאשר במוסקבה הבירה, ומשפחות חסידיות רבות קבעו את משכנם בעיירה זו.


גם כ"ק אדמו"ר מוהריי"צ נ"ע התגורר בה תקופה קצרה לאחר שהשתחרר ממאסרו הידוע בי"ב תמוז שנת תרפ"ז, עד לעזיבתו את רוסיה בחודש תשרי תרפ"ח.


הבניין החדש שנחנך השבוע, כולל בתוכו היכל בית כנסת מרווח ומפואר, עזרת נשים, מקוה משוכלל ומרשים, ספרייה תורנית, משרדי הקהילה, לשכת רב העיירה וחדרים  לפעילות הענפה לטובת יהודי העיירה, בהם בית ספר לימי ראשון, בית תמחוי, ועוד.


הרב משה תמרין אומר כי על יסוד דברי רבותינו כי "העבר מלמד את ההווה ושמש מורה דרך לעתיד", עברה הרוחני המפואר של העיירה משפיעה כבר היום על ההווה, וכעת הפאר ניכר לא רק ברוחניות העיירה אלא גם בבנין מרשים, ובע"ה יקוים בנו הפסוק "גדול יהיה כבוד הבית הזה האחרון מן הראשון".

טוג
 [צלם]


טוג
 [צלם]


טוג
 [צלם]


טוג
 [צלם]


טוג
 [צלם]


טוג
 [צלם]


טוג
 [צלם]


טוג
 [צלם]

טוג
 [צלם]

טוג
 [צלם]

טוג
 [צלם]

טוג
 [צלם]

טוג
 [צלם]

טוג
 [צלם]

טוג
 [צלם]