יום חמישי כ"ח בכסלו תשפ"ב 02/12/2021
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

עיתון בריטי: "ישראל תטוס מעל סעודיה"

"סאנדיי טיימס" הבריטי מדווח, כי ראש המוסד, מאיר דגן, סיכם עם סעודיה, על מתן אפשרות למטוסי חיל האוויר לטוס מעל שטחה, בדרך לתקיפה ישראלית של מתקני הגרעין באיראן. במקביל, דווח על מעבר של צוללת ישראלית בתעלת סואץ

איתן פריד י"ג בתמוז תשס"ט - 05/07/2009 07:26
מהיכן תותקף איראן, מהים או מהאוויר? שתי ידיעות שפורסמו בתקשורת בסוף השבוע, טוענות כי ישראל תתקוף את הרפובליקה האסלאמית באחת משתי אפשרויות: או באמצעות צוללת שתחצה את תעלת סואץ או באמצעות מטוסים שיעברו מעל שמי סעודיה.
 
פרסומים בתקשורת הזרה בסוף השבוע, מלמדים על מגעים שנערכו בתחילת השנה בין ראש המוסד מאיר דגן לבין בכירים בסעודיה. לפי הדיווח, הסעודים הסכימו להעלים עין ממטוסי חיל האוויר שיעברו מעל שטחה, במידה ויוחלט לתקוף באיראן.
 
העיתון הבריטי "סאנדיי טיימס" ציטט מקור דיפלומטי, כי "הסעודים הסכימו באופן מרומז שמטוסי חיל האוויר הישראלי יטוסו מעל המרחב האווירי שלהם במסגרת משימה שאמורה לשרת אינטרסים משותפים של ישראל וסעודיה".
 
לשתי המדינות, סעודיה וישראל, אויב משותף: איראן. בישראל, כמו במדינות ערב נוספות, קיים חשש כבד מחוסר היציבות הפנימית, העלולה להוביל מנהיג מטורף במדינה האסלאמית לעשות שימוש ביכולת הגרעין שלה.
 
גורמים אמריקאים סבורים, כי במידה וישראל תחליט לתקוף את איראן, אף מדינה ערבית לא תכעס ולא תשמיע קול אם מטוסי חיל האוויר יטוסו מעל שטחיהם, מאחר ומדובר באינטרס משותף למדינות רבות במזרח התיכון, ובראשן ישראל.
 
במקביל, דווח ביום שישי כי צוללת של חיל הים, "דולפין", חצתה לאחרונה את תעלת סואץ, במסגרת תמרונים צבאיים. גורמי ביטחון ציינו, כי אין כל קשר בין התמרון לבין המצב שהתרחש לאחרונה באיראן, אך מעבר הצוללת בתעלת סואץ מעידה כי ישראל מעוניינת לשדר לאיראן מסר, כי ביכולתה לתקוף אותה מכיוונים שונים – מהאוויר ומהים.
 
הידיעה על מעבר הצוללת – חריגה, משום שיש צורך בקבלת אישור מצרי לנסיעה כזו. בנוסף, הצוללת אינה יכולה לשוט מתחת למים בתעלה שמימיה רדודים, אלא מעל פני המים. עם זאת, מצרים הכחישה את פרסום הידיעה לחלוטין.