יום חמישי כ"ח בכסלו תשפ"ב 02/12/2021
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

דיווח: ארה"ב הציבה אולטימטום מדיני לישראל

עיתון סעודי היוצא לאור בלונדון מדווח, כי ארה"ב הציגה לישראל תוכנית מדינית המבוססת על פתרון "שתי מדינות", תוך דרישה להשיב על התוכנית תוך חודש וחצי. ואילו עיתון לונדוני מדווח, כי אחרי אובמה ונתניהו, גם חאלד משעל ישא נאום מדיני

איתן פריד י"ז בסיון תשס"ט - 09/06/2009 10:26
האם הממשל האמריקאי הציג לישראל תוכנית מדינית, שעיקרה פתרון הסכסוך בין ישראל לפלשתינים על בסיס "שתי מדינות לשני עמית" תוך שנתיים?
 
העיתון הסעודי "א-שרק אל-אווסט" מדווח הבוקר, כי אובמה הציג לאחרונה לנתניהו תוכנית מדינית שכזו, עם דרישה להשיב עליה תוך חודש וחצי. העיתון מוסיף, כי התוכנית המדינית הוצגה גם לבכירים בממשל המצרי.
 
ארה"ב וישראל לא דיווחו על תוכן שיחתם בטלפון של הנשיא אובמה וראש הממשלה נתניהו אמש, אך יתכן מאד והשניים שוחחו בנושא התוכנית המדינית, בהנחה שהדיווח נכון.
 
אגב, העיתון הסעודי יודע להוסיף, כי במצרים זיהו את המשבר הפנים-פלשתיני, בין חמאס לפתח', כגורם החוסם כל התקדמות מדינית, ולפיכך דרשו לכנס את הפלגים הפלשתיניים בקהיר, בהקדם האפשרי, כדי לגבש הסכמות לחזית מאוחדת מול ישראל.
 
ואילו העיתון "אל-קודס אל-ערבי" מדווח, כי לא רק בנימין נתניהו ישא בשבוע הבא נאום מדיני, אחרי נאומו של אובמה, גם ראש הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל, מתכוון לעשות דבר דומה. לדברי העיתון, משעל יישא את נאומו לאחר נאום נתניהו באוניברסיטת בר-אילן ביום ראשון הקרוב, ויציג את האסטרטגיה החדשה של חמאס, בעקבות נאומו הפייסני של אובמה לעולם הערבי.
 
בינתיים, מתנהל ויכוח תקשורתי בין אבו-מאזן לבין החמאס, מי הוא המייצג של הפלשתינים. מדינות העולם, ובראשן ארצות-הברית, מתעלמות מחמאס ואינן מקיימות עם ארגון הטרור השולט בעזה, כל שיג ושיח מדיני. כעת דורשים בחמאס לנהל איתם את המו"מ ואת ההידברות, משום שהם המייצגים, כביכול, של הפלשתינים.
 
דברים ברוח זו אמר השבוע חבר הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו-מרזוק, שקרא לנשיא ארה"ב, ברק אובמה, לקיים שיחות ישירות עם ארגונו. "ממשל אובמה צריך לשנות את עמדתו, משום שהוא יודע שבלעדי חמאס, זה לא יצליח", אמר אבו-מרזוק בראיון לסוכנות הידיעות איי.פי. "אובמה יהיה חייב לקיים שיחות עם חמאס, משום שהוא אינו יכול לדבר עם אנשים שאינם מייצגים את העם הפלשתיני", הוסיף אבו-מרזוק.