יום חמישי ה' בטבת תשפ"ב 09/12/2021
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

טורקיה: איראן הסכימה להצעת הפשרה

איראן מרוויחה עוד זמן יקר? שר החוץ הטורקי, אחמט דבוטלו, הודיע אמש בטהרן כי טורקיה וברזיל הצליחו לשכנע את ראשי המשטר האיסלמי בטהרן לקבל את הצעת המערב לחילופי אורניום. דובר במשרד החוץ בטהרן אישר, כי "יש התקדמות במגעים"

אהרן שיין, ד' בסיון תש"ע - 17/05/2010 08:03
ממשיכה בתמרוני ההתחמקות. שר החוץ הטורקי, אחמט דבוטלו, הודיע הלילה (ב') כי טורקיה וברזיל הצליחו לשכנע את המנהיגות האיראנית להסכים לעסקת חילופי אורניום, כפי שהציע המערב בהצעת הפשרה. פרטי העסקה שהוסכמה על ידי האיראנים טרם ידועים, ולפיכך אין לדעת אם היא תהיה מקובלת על מדינות המערב.

בסופן של השיחות בטהרן נשאל שר החוץ הטורקי, האם אכן תהיה עסקה. השר הטורקי השיב: "כן, זה הושג אחרי כמעט 18 שעות של משא ומתן". שר החוץ הטורקי הוסיף, כי יש סיכוי שהיום תתפרסם הודעה רשמית על ההסכם, זאת לאחר שמנהיגי איראן, טורקיה וברזיל ייוועדו בשנית וייבחנו את פרטיו.

קודם להכרזתו של דבוטלו, נחת בטהרן, ראש הממשלה הטורקי, טאיפ ארדואן, בניסיון לסייע למאמצים של שר החוץ שלו ושל נשיא ברזיל לולה דה סליבה לשכנע את האיראנים לחתום על הצעת הפשרה ולהסכים לחילופי אורניום עם המערב. 

מוקדם יותר, אמר גורם מדיני טורקי, כי דבוטלו ייתן לארדואן אישור להגיע לטהרן רק במידה והוא יחוש שיש סיכוי להגיע להסכמה על הצעת הפשרה. דובר במשרד החוץ בטהרן אמר כי ביקורו של ארדואן בטהרן הוא "סימן להתקדמות".

כלי התקשורת בטורקיה דיווחו אמש כי יש אפשרות שעסקת החילופין תבוצע על אדמת טורקיה.

ההצעה הראשונית של מדינות המערב הייתה שאיראן תעביר 1,200 קילוגרם של אורניום מועשר ברמה נמוכה לצרפת ולרוסיה, ובתמורה לכך תקבל איראן מוטות דלק שישמשו את כור המחקר בבושהר.

בתחילה נענתה איראן להצעת הפשרה, אולם בהמשך חזרה בה ואמרה כי היא מסכימה שחילופי האורניום יתבצעו על שטחה בלבד, וזאת גם כן, רק בתנאי שתקבל אוראניום מועשר בדרגה גבוהה, דבר שנענה בסירוב מוחלט מצד מדינות המערב.