יום חמישי כ"ח בכסלו תשפ"ב 02/12/2021
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

אחמדינג'אד: איראן מסכימה לתיווך של ברזיל

נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, הודיע כי הוא "מסכים עקרונית" לתיווך של ברזיל בעימות בין ארצו למערב בסוגיית העשרת האורניום. הודעתו של אחמדינג'אד עלולה לגרום לעיכוב נוסף בתמיכתן של רוסיה וסין בהטלת הסנקציות

אהרן שיין, כ"א באייר תש"ע - 05/05/2010 12:22
מרוויחים זמן - נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד הודיע כי הוא מסכים "באופן עקרוני" לתיווכה של ברזיל בסוגיית העשרת האורניום מחוץ לגבולות איראן שעליה מתנהל העימות בין איראן למערב, כך דיווחה הבוקר סוכנות הידיעות האיראנית.

בהודעה שפרסמה לשכת נשיא איראן נאמר: "בשיחה טלפונית עם עמיתו מונצואלה, אחמדינג'אד הסכים עקרונית לתיווך ברזיל בנושא העשרת האורניום".
בסוף השבוע דווח כי ברזיל וטורקיה מקיימות מאמץ דיפלומטי בניסיון להביא לקידום פשרה בין איראן למדינות המערב, ולמנוע בכך הטלת סנקציות נוספות על הרפובליקה האיסלאמית.

ההודעה הזו נועדה ככל הנראה לחבל במאמצי ארה"ב לגייס את תמיכתן של רוסיה וסין בסנקציות על איראן עמם הן עומדות בקשרי מסחר הדוקים. כעת עלולות סין ורוסיה לבקש לתת זמן נוסף לקידום יוזמת הפשרה של ברזיל וטורקיה. 

האמריקנים סברו בתחילה שיהיה ביכולתם להכריז על הטלת סנקציות נגד איראן כבר החודש, אולם דיפלומטים מערביים אמרו כי ככל הנראה הסנקציות יוכרזו לכל המוקדם, במהלך חודש יוני.

ברזיל וטורקיה איתנות בדעתן שאין להטיל על איראן סנקציות, והן מנסות לתווך בין מדינות המערב לטהרן. כעת מנסים במערב לברר כיצד מתכננות בייג'ין ומסקבה להגיב ליוזמת הפשרה של ברזיל וטורקיה.

דיפלומטים מערבים הביעו ספקנות באשר לסיכויים לפשרה אמיתית: "אף אחד לא עומד בדרך של משא ומתן רציני", אמרו הדיפלומטים, "אך האם איראן רצינית בנוגע להצעה הזאת, או שזה ניסיון נוסף להרוויח זמן ולמנוע סנקציות נוספות, כפי שהיה כבר בעבר?"

איראן מתנגדת להצעת המערב
 
הצעת הפשרה של המערב גורסת כי איראן תוכל להשתמש באורניום מועשר, על ידי הוצאת האורניום המועשר ברמה נמוכה שברשותה מאיראן לרוסיה או לצרפת שם יוחלף האורניום שלה באורניום מועשר שממנו תוכל איראן לייצר מטות דלק להפעלת כורים גרעיניים לצרכי "אנרגיה של שלום", אולם איראן מתנגדת להצעה הזו, על אף שבתחילה הביעה הסכמה לכך.

בשבוע שעבר אמר, עלי אכבר ולאייטי, יועצו הבכיר לעניינים בין-לאומיים של המנהיג הרוחני העליון של איראן, האייתולה עלי חמינאי, כי איראן לעולם לא תקבל את הצעת המערב.

לדברי ולאייטי "אנחנו נהיה מאוד תמימים אם נבטח במערב", היועץ של המנהיג הרוחני הוסיף, "מדוע הם מתעקשים על העברת האורניום לחו"ל? זה מראה כי כוונותיהם שטניות".