יום שני י"ח באב תשפ"ב 15/08/2022
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

מחקר חדש: יהודי ארה"ב עדיין מזדהים עם ישראל

מחקר חדש שנערך באוניברסיטה העברית מעלה כי על אף מגמת ההתרחקות של חלק מיהודי ארה"ב מישראל, קיימת בקרבם עדיין תחושת אחריות כלפי ישראל

אהרן שיין, כ"ג בניסן תש"ע - 07/04/2010 11:17
טוב אח רחוק? סקרים רבים שנעשו בשנים האחרונות הצביעו על נטייה מדאיגה של התרחקות יהודי ארצות הברית מהזדהות עם מדינת ישראל, הסקרים הצביעו בעיקר על  מגזר הצעירים היהודים שבקרבו נפוצה התופעה במיוחד. ואולם, מחקר שנערך באוניברסיטה העברית ושמתפרסם הבוקר מעלה כי בניגוד למגמה בסקרים, היהודים באמריקה עדיין חשים אחריות כלפי מדינת ישראל, ומזדהים עם צרכיה.
 
החוקרים בראשות, פרופ'סרג'ו דלה-פרגולה, ד"ר שלומית לוי, ד"ר עוזי רבהון – והגב' דליה שגיא מהמכון ליהדות זמננו ע"ש הרמן באוניברסיטה העברית, מצאו כי בתפיסת הזהות היהודית של יהודים החיים בארה"ב, בארצות אמריקה הלטינית ובצרפת יש הרבה מהמשותף עם היהודים בישראל, יותר ממה שנהוג לחשוב.
 
החוקרים התבססו על מאגר נתונים רחב מסקרים שנערכו בקרב האוכלוסייה היהודית במדינות אלו ונעזרו לצורך ניתוח התוצאות במושגים של תורת השטחות ובמודל סטטיסטי שנקרא "ניתוח המרחב הקטן".
 
החוקרים מצאו שעל אף שבאופנים רבים יהודים מזדהים ותופסים עצמם במונחים של התנגשות בין יהדותם מול זהותם האמריקאית, עדיין, לא נעלמת תחושת הערבות ההדדית בין יהודים והכרתם בצורך של ישראל להגשים את צרכיה.
 
החוקרים כתבו במאמר שפורסם בכתב העת החשוב Facet Theory Association, כי "למרות שיהודים לא תמיד מתמקדים בזהות יהודית כזהותם העיקרית מבין כלל אפשרויות הזהות שלהם, הם בכל זאת שומרים על הבחנה ניכרת בין זהותם היהודית וזהותם האמריקאית".
 
פרופ' דלה-פרגולה מעורכי המחקר אומר שיש קשר ברור בין רמת הדתיות של היהודי לבין הזדהותו ותחות הערבות עם ישראל. לדברי דלה-פרגולה: "החלשות הזהות היהודית מזוהה בעיקר עם יהודים לא-אורתודוקסים, ועם יהודים צעירים, שזיקתם הדתית ומידת השתתפותם בארגונים יהודיים נמוכה מזו של המבוגרים".
 
דלה-פרגולה מסביר, כי על אף הנסיבות המשתנות באזורי מגוריהם השונים של היהודים בתפוצות, עדיין קיימת תבנית אחידה של זהות יהודית "למשל, יהודים בארה"ב, בישראל או בצרפת אמנם מושפעים מסביבתם בהתאמה, אך בתפיסתם של מהי זהות יהודית ומהם מרכיביה הם עדיין מהווים משפחה אחת" אומר דלה-פרגולה.