שבת ו' בחשון תשפ"א 24/10/2020
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

גרמניה: החל משפטו של דמיאניוק

16 שנים אחרי שזוכה בישראל, מובל ג'ון דמיאניוק בשנית להליך משפטי אשר ינסה לקבוע באיזו מידה השתתף בהשמדתם של 29,700 בני אדם בתקופת השואה. במקרה הנוכחי האשמה המוטלת לפתחו: סיוע לרצח יהודים במחנה סוביבור

דוד שמואלי י"ג בכסלו תש"ע - 30/11/2009 13:11
16 שנים חלפו מאז שזוכה מחמת הספק מעונש מוות בירושלים, הובל בצהרי היום (ב') במינכן הקשיש בן 89 העונה על פי החשד, לתיאור "איוון האיום", לקראת הליך משפטי אשר ינסה לקבוע באיזו מידה השתתף בהשמדתם של 29,700 בני אדם בתקופת השואה. הנאשם הינו ג'ון דמיאניוק. במקרה הנוכחי האשמה המוטלת לפתחו: סיוע לרצח יהודים במחנה סוביבור.
 
החל מהשעה 05:00 לפנות בוקר עומדים קרוב ל-300 איש המנסים להידחק לאולם בית המשפט הקטן בו יערך המשפט. "מבחינתי יש למשפט חשיבות עצומה. בפעם הראשונה יש לי הזדמנות להביא לכך שמי שהשתתף ברצח אמי ואחי הבכור - ישלם על מעשיו", אמר אחד מהעדים הרבים שצפויים לעלות לדוכן במינכן, קורט גוטמן.
 
נשיא המדינה, שמעון פרס, התייחס הבוקר לפתיחת המשפט, והביע תקווה כי גרמניה תפעל למיצוי הדין עם הנאשם. "חשוב שהצדק ייצא לאור", אמר פרס. "אמנם הוא כבר אדם לא צעיר ולא בריא - אבל הצדק נשאר תמיד צעיר".
 
את הדברים הללו אמר הנשיא בטקס לציון יום השנה ה-95 לרצח חביבה רייק, ויום הזיכרון לצנחנים שנרצחו במלחמת העולם השנייה, שנערך בלהבות חביבה.
 
במהלך המשפט שנערך לדמיאניוק בירושלים בשנת 1993, השתכנע ביהמ"ש המחוזי כי האיש הוא "איוון האיום". ברגע האחרון בית המשפט העליון פסל את ההחלטה וזיכה אותו. כעת, כאמור, הוא עומד למשפט בשנית, אם כי על פשעים נגד האנושות בסוביבור. במקרה הזה, כך סבורים התובעים, ישנן ראיות חותכות למעורבותו הנפשעת.