יום שישי י"ט בשבט תשפ"ב 21/01/2022
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

מטבח פתוח או סגור: מה עדיף?

מטבח פתוח או סגור: מה עדיף?

הדילמה בעיצומה: מטבח פתוח או סגור? כל מי שתשאלו ייתן לכם תשובה מנוגדת לתשובה הקודמת והמצב נהיה קשה יותר. יצאנו לשאול את המומחים בתחום, ואתם - קבלו את התשובות המקצועיות

שירות מערכת 'טוג', כ"ב באייר תש"ע - 06/05/2010 18:26
המטבח הינו אחת ההוצאות היקרות בשיפוץ או ברכישת בית חדש. אחת השאלות העיקריות העולות בתכנון המטבח הוא -  מה  עדיף מטבח סגור או מטבח פתוח?

חברת "מטבחי רגבה" ריכזה טבלת השוואה המפרטת את היתרונות והחסרונות של המטבח הפתוח והסגור:

עוד בנושא:פרוייקט העיצוב בשילוב 'מטבחי רגבה'


 

מטבח סגור

מטבח פתוח

הבישול

במטבח הסגור למבשלים במטבח יש פרטיות ושקט בזמן הבישול. וכן יש פחות חדירה של ריחות הבישול לחלל הבית.

במטבח הפתוח המבשל במטבח נמצא בקשר עין עם הילדים או הנוכחים בסלון. זה מקל במקרה של משפחות עם ילדים קטנים הזקוקים להשגחה וגם כאשר יש אורחים ניתן להמשיך בשיחה גם בזמן הכנת הקפה.

 

ניקיון

במטבח סגור אפשר ל"חפף" בניקיון היומ-יומי של המטבח ובמצבים קריטיים, לסגור את הדלת.

המטבח הפתוח חשוף לכל מי שנכנס לבית ולכן יש חשיבות רבה לניקיונו ולאסתטיקה. יש לשמור כל הזמן על כיור ריק מכלים ומשטחים נקיים.

 

 

עיצוב

במטבח סגור ניתן לשים דגש בעיקר על פונקציונליות ואין צורך בהתאמתו לסביבה העיצובית של הבית והסלון.

במטבח הפתוח לעיצוב חשיבות רבה, ויש להתאימו לסגנון העיצובי של הסלון מבחינת בחירת החומרים והסגנון. לכן, בשנים האחרונות, הופיעו מטבחים מינימליסטיים בסגנון יפני, מטבחים המשלבים ויטרינות מעוצבות, ארונות ייעודיים לאיחסון המקרר, התנורים וכדו...

 

מקום אחסון ומשטחי עבודה

המטבח הסגור מאפשר הצבת ארונות רבים יותר. משפחות דתיות שלהן מטבח כפול- בשרי וחלבי וכן משפחות מרובות ילדים בוחרות בדרך כלל במטבח סגור עם מזווה גדול ומשטחי בישול גדולים.

במטבח פתוח יש בדרך כלל, קיר אחד פחות, ולכן שטחי האחסון והעבודה בו מצומצמים, הפתרון- הצבת "אי בישול" במרכז החדר המשמש כמשטח עבודה עם מקום נוסף לאחסון וגם כשולחן האוכל.

 

פינת האוכל

במטבח הסגור יש בדרך כלל צורך בשני שולחנות. שולחן קטן בתוך המטבח לארוחות המשפחתיות הקטנות ופינת אוכל ייצוגית מחוץ למטבח.

במטבח הפתוח "חוסכים" בשולחן ובדרך כלל מציבים בחלל שבין המטבח לסלון פינת אוכל המשמשת גם לארוחות משפחתיות יומיומיות וגם לאחרות חגיגיות.

 

גודל הדירה

בדירות גדולות ניתן להקצות חדר גדול לבניית מטבח סגור ופונקציונלי למשפחה מבשלת. יש בתים שבהם בונים 2 מטבחים . מטבח סגור המשמש לבישולים "כבדים" ומטבח פתוח, קטן וייצוגי לטובת האורחים.

בדירות קטנות, תכנון מטבח פתוח מסייע ביצירת חלל גדול עם הסלון המקנה לדירה מראה מרווח יותר.

 


בכתבה הבאה: טיפים לעיצוב המטבח