יום שישי י"ט בשבט תשפ"ב 21/01/2022
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

שילוח הקן מקרוב: מה ההלכה?

שילוח הקן מקרוב: מה ההלכה?

צלם טוג חשף בשטח קן צופית מאוכלס בגוזלים, שגם ניסו לכרסם את עדשת המצלמה. מארב לאם הנפחדת לא הביא להכרעה הלכתית ברורה לגבי שילוח הקן: לקחת או לא? מה רבו מעשיך ה' - גלריית תיעוד מדהים

יחיאל בראון, ו' באייר תש"ע - 20/04/2010 11:19
כתב טוג שנשלח לשטח לתור אחר חומרים מעניינים, חזר עם משהו אחר לגמרי מן המצופה. הוא מצא את הצופית. קן תמים למראה ועתיר בתכונה חיונית משך את תשומת ליבו. קבלו את התיאור המלא מן השטח: "בתוך סבך השיחים, ניבט אלי קן תמים, מרחוק זה נראה כמו גיבוב אקראי של ענפים ונוצות, ומקרוב - זהו מעון הצופית".
 
הצופית הינה ציפור השיר השכיחה בישראל (לעומת שנים עברו, וגם באפריקה), למי שמתעניין: הצופית זעירה, מקורה ארוך, גווניה עזים וקולה דקיק, והיא יונקת מצוף הארץ.
 
התקרבות אל הקן גילתה שהוא נטוש. הצופית יצאה לחפש מזון לגוזלים, ואז ניצל יחיאל את ההזדמנות להתקרב: "נישתי אל הקן. הוא נראה נטוש. רק הצופית שהסתובבה באזור במתח רב, גילתה שיש משהו ששווה הצצה. הגשתי את המצלמה אל פי הקן, והנה - עדת מקורים קטנטנים נפערים אל מול העדשה, חשבו שהגיע המזון".

בהמשך תראו את גלריית נסיונות הצילום.

מארב קצר של יחיאל לאם הנפחדת, לא העלה דבר, ולכן לפנות ערב חזר למקום
עם חשיכה לראותה רובצת על האפרוחים.
 
"אני לא יודע אם היא ציפור כשרה, אם היא נכללת במילים 'למינה' או 'למינו' או 'למיניה' שכתובים ב-24 העופות הטמאים, כך שמספק - לא קיימתי בה את מצוות שילוח הקן".

אין כל דרך הלכתית בימינו לברר האם זן ציפורים מסויים הינו כשר, למעט אילו שעברו במסורת. אם למי מכם ישנה תשובה בנושא - עדכנו אותנו, ונמשיך לברר.

Yechiel
  [צלם]

Yechiel
  [צלם]

Yechiel
  [צלם]

Yechiel
  [צלם]

Yechiel
  [צלם]

Yechiel
  [צלם]

Yechiel
  [צלם]

Yechiel
  [צלם]