יום ראשון כ"ז בסיון תשפ"ב 26/06/2022
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יומן מסע לסין - פרק ד'

יומן מסע לסין - פרק ד'

יום ראשון של עבודה, חשיפה לאלפי מוצרים שונים השייכים ללמעלה מ1900 קטגוריות שונות

דב גלנס א' בסיון תשס"ט - 24/05/2009 05:22

עם צאתה של השבת טסתי להנגז'או, משם נסעתי ברכב לאיזור ג'ין חוא שבמחוז דז'א דז'יאנג לעיר בה יש תערוכה קבועה. לדעתי מדובר בתערוכה הקבועה הגדולה בעולם, כאשר למעלה מעשרת אלפים של ספקים מרחבי סין דאגו לייצוג הולם במקום הזה. (המקום אינו נותן פתרון אמיתי ומקיף לכל מוצר, אולם הוא בהחלט נותן אינדיקציה כלשהיא. במידה ומערכת אתרוג תחליט לפתוח מדור העוסק בנושאי כלכלה ופרנסה, אשתדל להסביר במסגרת המדור את עיקרי המסחר בסין הכוללים גם את התערוכות).

(לחץ לפרקים הקודמים ביומן המסע:  פרק א', פרק ב'פרק ג')

בעיר הזו יש ביטוי מובהק לפער העצום שבין השכבות העשירות לשכבות העניות, פער שקשה לעכל אותו. בגלריה שבסוף הכתבה תוכלו לראות מחד מכוניות פאר וחיים רהבתניים, ומאידך אנשים הסוחבים בכוחותיהם האחרונים עגלות עמוסות בסחורה או ילדים קטנים ישנים על המדרכה על פיסת קרטון. לא הוגן מבחינתי להעביר ביקורת על הממשל הסיני בנושא הפער הזה, מאחר ואיני בקיא מספיק בזכויות הסוציאליות המקומיות.

כל מקום בעולם ומאפייני המנטאליות שלו, וכך גם בסין. אנשים רבים הנקלעים לאזורי התערוכות או המפעלים טוענים לבורות של המקומיים, בפועל האנשים המקומיים חכמים בדרך כלל ומודעים היטב לכוחות השוק ולשיטות המסחר.

המערב בבורותו לא רואה צורך ללמוד את המנטאליות הסינית, מאחר ומבחינת המערב ארצות הברית היא המובילה את דעת הקהל העולמית והיא גם קובעת סטנדרטים בכל תחומי החיים כמו: תחביבים, אופנה ואפי' מדיניות חוץ. ובכן, יש מיליארד ושלוש מאות מיליון אנשים שחושבים אחרת. עוד נקודת ציון חשובה, יש יותר דוברי סינית בעולם מדוברי אנגלית, סתם נתון חשוב.

המסחר מול הסינים הוא מרתק והרבה יותר חכם מהמסחר עם המערביים. בעוד שבמערב אנשי המסחר מרובעים ומקובעים, הסינים גמישים ויודעים להתאים את עצמם לצרכי הלקוח שלהם. בעוד שבמערב אנשים אינם מסוגלים לראות מישהו פותח חנות מתחרה ברדיוס של עשרה קילומטר, בסין אזורים שלמים מאוכלסים במפעלים או בחנויות לסיטונאות באותם נושאים, ומעבר לעובדה שהם אינם רבים האחד עם השני, הם מסייעים אחד לשני. פעמים רבות הסיעו אותי אנשי מפעל אחד, למפעל המתחרה שלהם.

עדיין יש את החסרונות במסחר באזור זה, אבל רוב הקושי נובע מחוסר מודעות לאופי והמנטאליות המקומית. סוחרים רבים שהכרתי באזורי המסחר פיתחו לעצמם תיאוריות על העם הסיני, שאין ביניהם והמציאות כל קשר. למזלם של הסוחרים הללו, אין גם מי שיוכיח להם את זה והם יכולים להסתובב ולספר על זה בכל העולם.

הנה סיפור שימחיש את הנ"ל. ביקרנו בחדר תצוגה גדול באזור מסחר זה ולא ראינו כל מוצר שבאמת מעניין אותנו, אולם לא התייאשנו וברשותו של הספק פתחנו את הארונות בתחתית התצוגה כדי לראות אולי בכל זאת יש כאן משהו מעניין. עולם המוצרים שגילינו ב'מחבוא' היה זהה לקולקציה אותה חיפשנו.

כמובן שמיד אנו יודעים להסביר את הבורות הסינית במסחר, על כך שאינם מציגים את המוצרים המיוחדים אותם חיפשנו. בפועל הסיבה האמיתית שהוא לא מציג אותם, היא בגלל שרוב המסחר שלו הוא מסחר פנים סיני. אין לו צורך להציג את המוצרים המערביים בחוץ, וגם אין לו מקום למוצרים של מייגואו (אמריקה).

יום של מסחר מתיש עבר עלינו, כשבסיומו הלכנו לאכול במסעדה הכשרה למהדרין. ניחשתם נכון... בית חב"ד. שוב אותם אנשים שהקריבו את כל אשר להם והניחו את חייהם האישיים בצד, יושבים כאן ושמחים לסעוד יהודים ולעזור להם בעניינים השונים.

ר' יוסי גולדשטיין וזוגתו לא היו במקום, הם נסעו לימים ספורים ע"מ לסדר עניין כלשהוא. אבל כמו שליחות אמיתית גם משפחת גולדשטיין דאגה לשליחות גם בהיעדרם, והמקום היה פתוח. עובדי המקום קיבלו את פנינו במאור פנים, ומיהרו להגיש לשולחן שתייה ומזון כיד המלך. ושוב העת להביע את הערכה ולומר – תודה ויישר כוח.

אגב, המקום נפתח לא מזמן וכבר היום יש בו מניינים קבועים בשבת, ולפעמים גם באמצע השבוע.

בימים שאח"כ יצאנו למסע מפרך בפרובינציית גואן דונג, המאכלסת את התערוכה המפורסמת בעולם 'קנטון פייר' בעיר גואנז'ואו. פרובינציה זו לא השביע אותנו נחת, ועל ימין ושמאל נתקלנו בקשיים – על כך ועוד בפרק הבא.

סין. צילום: דב גלנס
לוח מודעות. נ. ליברמן במדור יש לי מושג ידעה לספר על הפשקעוויל הראשון שנכתב על ידי תושב רומא, ובכן, גם לסינים להם יש היסטוריה יותר ארוכה מהרומאים יש את לוח המודעות. עדיין לא סתרתי את אשר נכתב בערך פשקוויל, אולם בהחלט כדאי לבדוק את זה. צלם
סין. צילום: דב גלנס
העיר הזו הינה עיר שהניגוד בין השכבות העשירות לעניות בולט,  בתמונה הזו וגם בתמונה שלאחריה תראו שתי מכוניות שהינן מראה נפוץ מאוד, יש כאן מאות מכוניות פאר מכל פירמה אפשרית שרק קיימת. צלם
סין. צילום: דב גלנס
עוד מכונית פאר. צלם
סין. צילום: דב גלנס
והנה ה'זה לעומת זה' - הניגוד. גם הנוף הנשקף בתמונה זו הינו מראה נפוץ בעיר, מאות נהגי מונית / עגלה מחפשים לקוחות. תמורת 5 שקל הם יקחו אותך סיבוב של עשרים דקות. צלם
סין. צילום: דב גלנס
והנה מיכלית דלק ישנה, שדואגת למכוניות הפאר לחומר תידלוק. צלם

סין. צילום: דב גלנס
שומר. זהו שומר בכניסה לתערוכה הקבועה הגדולה בעולם, תנסו להשוות בינו לשומרי הביטחון בישראל. האיש עומד באחת מהכניסות לבניין, שההליכה בתוך הבניין מקצה אחד לשני בהליכה רגילה יכולה לקחת למעלה משעה - ואני מדבר על הליכה בשדירה המרכזית. צלם
סין. צילום: דב גלנס
רחוב קטן בתוך הבניין. צלם
סין. צילום: דב גלנס
ותראו את ההפתעה שהחברים הכינו לי, 'אתרוג' סיני. כבר שמענו על אתרוג תימני, אתרוג חבד"י, ואתרוג חזון איש, אבל אתרוג סיני? תודו שזה חידוש. צלם
סין. צילום: דב גלנס
סיימתם את יום העבודה, השעה 4? בדיוק בשעה הזו נהגי המוניות מחליפים משמרת ואי אפשר למצוא נהג אחד לרפואה. אז הנה התחליף - ה'חאפרים' עם קסדת הקש החוקית לגמרי. צלם
סין. צילום: דב גלנס
ובסיום הגלריה כדאי להזכיר לכם שמטאטא הקש, מנקה קצת יותר טוב מכל הסגנונות החדישים המקובלים היום. צלם
 1. 1. איך כותבים פשקוויל בסינית?
  נ. ליברמן 24/05/2009 12:34
  אין כל סתירה בין השניים.
  מאז ומעולם נהגו האנשים להקניט זה את זה. מי בעל פה, המוכשרים יותר- בכתב...
  דברי התנגדות כתובים, היו ככל הנראה, עוד לפני המאה ה-15, כפי שכתוב בערך פשקוויל, רק שהפשקוויל המדובר הינו הראשון שנקרא בשמו, ומאופין במאפייני ההומור והשנינות של פשקוויל אותנטי.
  אגב, ייצור הנייר החל בסין,
  שימו לב, הפשקוויל הראשון היה מכוון נגד האפיפיור...