יום רביעי ז' בתמוז תשפ"ב 06/07/2022
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

פרק א': מהי שנה?

פרק א': מהי שנה?

השנה היא למעשה פרק זמן שבו מתחלפות ארבע העונות. אביב, קיץ, סתיו וחורף. הזמן שעובר במהלך חילוף העונות נקרא שנה

יחיאל בראון, י"ד בניסן תש"ע - 29/03/2010 09:09
כשאנחנו מדברים על שנה, אנחנו מתכוונים לפרק זמן מסוים. זה יכול להיות בשיחה פשוטה שבכל בית, האם המעיל מהשנה שעברה יתאים לי גם השנה? האם נהיה בחג הפסח במקום שבו היינו בשנה שעברה? האם גם השנה אדליק את נרות החנוכה במקום שבו הדלקתי בשנה שעברה? וזה יכול להיות משהו הרבה יותר מכוון, כמו: האם הילד הזה כבר בגיל שנה? או כמה שנים עברו מאז שנטעתם את העץ הזה? וכיו"ב. למעשה כשאנחנו מדברים על שנה סתם, אנחנו מתכוונים לעונה או לזמן המקביל בשנה שעברה. לפני שנה אמרנו סליחות בכותל המערבי, אולי נעשה זאת גם השנה.

מה הכוונה הזמן המקביל בשנה שעברה? הכוונה היא לעונה המקבילה שהייתה בשנה שעברה, בקיץ שעבר, בחורף שעבר, או בחג הפסח שהיה בשנה שעברה.

השנה היא למעשה פרק זמן שבו מתחלפות ארבע העונות. אביב, קיץ, סתיו וחורף. הזמן שעובר במהלך חילוף העונות נקרא שנה. בפרשת נח, יש חלוקה לשש עונות, שם מדובר בעונות חקלאיות. "עוד כל ימי הארץ, זרע וקציר וקור וחום וקיץ וחורף.." ומסביר רש"י. חצי תשרי וחשון וחצי כסלו, זרע. חצי כסלו, טבת וחצי שבט, קור. חצי שבט ואדר וחצי ניסן חורף. חצי ניסן ואייר וחצי סיון, קציר. חצי סיון תמוז וחצי אב, קיץ. חצי אב ואלול וחצי תשרי, חום. ארבע העונות עליהם אנחנו מדברים, הם עונות לפי חלוקה למזג אויר.

לסיכום, כשחולפות או מתחלפות ארבע העונות. חלפה לה שנה.