יום ראשון י"ז באב תשפ"ב 14/08/2022
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

מקומון

מונה רב לתאגיד המים 'מי ברק'

בטקס צנוע במשרדי תאגיד 'מי ברק' - תאגיד המים של העיר בני ברק, מונה הגרש"צ רוזנבלט שליט"א לרב הפוסק של התאגיד. המינוי הוא פועל יוצא מהוראתו של הגר"ח קנייבסקי שליט"א

יוסי בלוך, י"א בתמוז תש"ע - 23/06/2010 17:28
בטקס צנוע שנערך במשרדים שבמגדל המים ברחוב בעל התניא בבני ברק, התמנה הגרש"צ רוזנבלט שליט"א לרב פוסק של תאגיד המים 'מי ברק'  בהוראתו של מרן הגר"ח קנייבסקי שליט"א וביוזמתם של ראש העיר הרב יעקב אשר, ויו"ר דירקטוריון תאגיד המים, הרב ירחמיאל בויאר.

כידוע, מזה מספר שנים זוכים תושבי העיר בני ברק להשתמש בשבת ממים המסופקים ממאגרי המים השונים בעיר, מבלי להזדקק לשירותי חברת 'מקורות' וחברת החשמל, וזאת ע"פ שיטת מרן החזון איש זצוק"ל. מערכת המים המיוחדת הוקמה בזמנו וביוזמתו של ראש העיר דאז הרב מרדכי קרליץ, שזכה להעלות ולרומם את קרנה של השבת בעיר התורה והחסידות. הידור הלכתי זה התאפשר לאחר פיתוח ובניה מאומצת של מערכת טכנולוגית מתקדמת הכוללת ניטור, ויסות, מעקב ובקרה של בארות המים השונים בעיר.

מערכת זו מאפשרת לבדוק ולמלא את מאגרי המים לפני שבת, ובשבת עצמה לספק את המים ע"י גנראטור של שבת. לגיבוי ולבקרה נשכר גוי אשר עומד בכוננות במשך השבת ע"מ לתת מענה במקרה שניתן לתת מענה ע"י גוי. בבחינת מוסיף והולך – לפני שלושה חודשים החליטו בתאגיד המים לשכור מהנדס גוי אשר נמצא במגדל המים ברח' בעל התניא, כשעה לפני כניסת השבת ועד צאתה.

כך ע"י המכלול המורכב זוכים תושבי העיר להשתמש במים משאיבה עצמית או כפי שנהוג לכנותם בציבור הרחב - "מים של שבת".

יצוין כי ע"פ יוזמתו של ראש העיר הרב יעקב אשר, הרי שבאמצעות הגנראטור הנ"ל מוארת גם חלק מתאורת הרחוב באזור מגדל המים ע"י חשמל של שבת, זאת כפי שפורסם לאחרונה.

בימים האחרונים סרו ראש העיר הרב יעקב אשר ויו"ר דירקטוריון תאגיד המים הרב ירחמיאל בויאר למעונו של מרן הגר"ח קנייבסקי שליט"א ובקשו להעמיד רב פוסק לתאגיד המים אשר יבדוק את כל מערך ה"מים של שבת", ינחה ויכריע בשאלות המתעוררות. מרן הגר"ח קנייבסקי בירך על הצעת ראש העיר ויו"ר הדירקטוריון והמליץ להעמיד את הגרש"צ רוזנבלט שליט"א כרב הפוסק בתאגיד המים. מרן הגר"ח קנייבסקי שליט"א אף הוסיף כי הרב רוזנבלט הינו ת"ח ופוסק מובהק וניתן להסתמך על דבריו ללא כל חשש.

ומהוראה למעשה – כבר השבוע נערך טקס צנוע במגדל המים ברח' בעל התניא. בטקס השתתפו הגרש"צ רוזנבלט שליט"א, הרב יעקב אשר, הרב ירחמיאל בויאר ומנכ"ל תאגיד המים מר דוד צלניק.

בנוסף לאישים אלו השתתף גם הרב מנחם רוטשילד מראשוני מקימי הגנראטורים בעיר בני ברק, ואשר הינו בעל ידע טכני והלכתי נרחב בכל הנוגע לנושאי חשמל בשבת.

ראש העיר הרב יעקב אשר הדגיש כי עניין הלכתי כה מהותי כ"מים של שבת" מן ההכרח שיהיה רב פוסק שעל פיו ורק על פיו ישק דבר. הרב אשר הדגיש כי הגרש"צ רוזנבלט הינו הסמכות העליונה והבלעדית בכל הנוגע ל"מים של שבת" וכי העירייה ותאגיד המים מתחייבים לקבל את פסקיו בנושא.  

הרב ירחמיאל בויאר יו"ר דירקטוריון תאגיד המים הדגיש כי לעיתים נדרשות הכרעות הגובלות בפיקוח נפש והביע את שמחתו על הסכמתו של הרב רוזנבלט לבא ולשמש כרב פוסק של תאגיד המים.

מנכ"ל תאגיד המים מר דוד צלניק הודה לגרש"צ רוזנבלט על היענותו וקבע ואמר כי כל הוראה של הרב תכובד ככתבה וכלשונה ללא שום פקפוק.

הגרש"צ רוזנבלט הודה לכל הדוברים וסיפר כי טרם פגישה זו נכנס למרן הגר"ח קנייבסקי "מייד עם כניסתי" סיפר הגרש"צ רוזנבלט, "פנה אליי מרן הגר"ח ואמר לי כי הרב יעקב אשר והרב ירחמיאל בויאר פנו אליו בעניין ה"מים של שבת". סיפרתי למרן הגר"ח, הוסיף הגרש"צ "כי למחרת היום אפגש עם ראש העיר, יו"ר הדירקטוריון ועובדי התאגיד, ואכן מרן הגר"ח בירך על כך".

מיד לאחר הטקס התקיימה הישיבה המקצועית הראשונה יחד עם הגאון הגרש"צ רוזנבלט, מנכ"ל תאגיד המים דוד צלניק ועובדי תאגיד המים, פגישה אחת מני רבות שעוד יתקיימו בס"ד במסגרת הפיקוח והליווי ההלכתי השוטף של הגרש"צ שליט"א.

  []