יום שלישי י"ג באייר תשפ"ד 21/05/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

מקומון

תכנית מתאר חדשה לאלעד - בתוך שנתיים

המחסור הגדול במבני ציבור, התשתיות שאינן תואמות את הצרכים של תושבי העיר והעדר מענה אפשרי להתרחבותה של העיר - בדרך להיסטוריה. העיריה מכינה תכנית מתאר חדשה לעיר. מתי התכנית תהיה מוכנה? בעוד שנתיים

אהרן שיין, י"ג באייר תש"ע - 27/04/2010 20:18
תכנית מתאר חדשה לאלעד. את העיר אלעד תכננו במקור עבור ציבור חילוני. תוכנית המתאר של העיר התייחסה לעיר בת 26 אלף תושבים ותאמה לצרכיו של ציבור חילוני. העובדה שהעיר אוכלסה בסופו של דבר על ידי ציבור חרדי, גרמה לבעיות קשות במיוחד בכל הקשור לצרכים הציבוריים של תושבי העיר, אך לא רק. בכל הנושאים העומדים לפתחה של העיר, קיימת אי התאמה מובנית בין העיר וצרכי התושבים. זו הסיבה לקיומן של בעיות תנועה, תחבורה, מבני ציבור, תשתיות עירוניות ואפילו רווחה.

לאחר תקופה ארוכה של דיונים והכנות מול משרד הפנים ומול רשויות התכנון. יצאה לדרך עבודת התכנון של תוכנית אב-מתאר חדשה לעיר אלעד. תוכנית שאמורה לשרת את העיר ל-15 השנים הקרובות. כיום מתגוררים בעיר למעלה מ-40 אלף תושבים. רובם מתחת לגיל 18 וצרכיה שונות לחלוטין מהתכנון המקורי. מה שמסביר כמובן את מצוקת מבני הציבור ומתקשר לנושא ההקצאות שהפך לשיחת היום התקופה האחרונה. התכנון החדש אמור לקחת בחשבון את הצרכים האמיתיים של העיר ותושביה והוא יתייחס לכל מרכיבי החיים בעיר. החל מקוטר הצנרת והנקזים וכלה במבני ציבור ותשתיות עירוניות.

צוות גדול מאוד של אנשי מקצוע מכל תחומי החיים אמור "לצלם" את המצב הקיים, לבדוק יסודית את הצרכים של התושבים, ולהכין תוכנית אב-מתאר חדשה שתוגש למוסדות התכנון ולאחר שתאושר תהפוך לתוכנית עליה תושתת כל פעילותה של העיר.

על מנת שהתוכנית תתאים במדויק לצרכי העיר, החליטה הנהלת העיר לפי דרישתו של ראש העיר, הרב יצחק עידן, להקים ועדת היגוי שתפעל בשיתוף פעולה הדוק עם תושבי העיר. הוועדה תבקש לשמוע את דעתם של התושבים ואת צרכיהם בכל תחום ותחום מתחומי החיים ותשתף את הציבור בכל התפתחות תכנונית שתהיה.

גל אביב, מהנדס העיר, אומר כי ההחלטה האסטרטגית שנתקבלה על ידי הנהלת העיר קובעת כי כל עבודת התכנון המחודש תתבצע בשקיפות מלאה ותוך דיון ציבורי. "כך", לדברי גל "כאשר נפקיד את התוכנית החדשה בועדות התכנון, נצמצם למינימום את ההתנגדויות הצפויות ונוכל להגיע לאישור מהיר של התוכנית החדשה".

משך העבודות על התכנית – שנתיים

עבודת התכנון המורכבת אמורה ליצור בסופו של דבר תוכנית אב-מתאר חדשה לעיר, תוכנית בעלת מעמד סטטוטורי שתתן מענה לצרכים הייחודים של תושבי העיר. מטבען של תוכניות, במיוחד כאלה שאמורות להתייחס לעתיד, שהן דורשות פרק זמן ארוך.

אביב אומר כי להערכת הגורמים המעורבים בתכנון, מדובר על כשנתיים של ישיבות מטה וקבוצות עבודה שבסיומן ניתן יהיה להפקיד את תוכנית המתאר החדשה בוועדות התכנון. בהקשר לכך אמר ראש העיר, כי "אני מקווה שבתוך שנתיים נוכל לברך על המוגמר ולתת מענה אמיתי לצרכים של העיר הזו ולא לפעול בשיטת הטלאים שנכפתה עלינו בעקבות תוכנית המתאר המקורית של העיר".

מהנדס העיר וגורמי התכנון בעירייה מעריכים כי כחלק מתוכנית המתאר החדשה, יידרשו שטחים נוספים להרחבת גבולות העיר. "קיומה של התוכנית העדכנית יקל על הגורמים הרלוונטיים במשרד הפנים לאשר בקלות את בקשת העירייה להרחבת גבולה המוניציפאלי".