יום שלישי ב' בתשרי תשפ"ג 27/09/2022
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

מקומון

בית-שמש: המבנה הלא-חוקי פונה בהסכמה

ראש העיר ל"אתרוג": הפינוי בוצע לאחר הידברות והסכמה עם קהילת 'פרושים'

אבי משה כ"ו בתשרי תש"ע - 14/10/2009 08:08
המבנה הנייד שהוצב בניגוד לחוק על-ידי קהילת "פרושים" על קרקע פרטית של מנהל מקרקעי ישראל ברמת בית שמש א' ואשר עיריית בית שמש החלה בהריסתו לפני כשבועיים, פונה הלילה ממקומו. המבנה מאוכסן במגרש פרטי של העירייה.

לפני כשבועיים וחצי פורסם לראשונה ב"אתרוג", על-כך שפקחי עיריית בית-שמש החלו להרוס, בסיוע טרקטור ובחסות המשטרה, מבנה שהוקם לצורך בית-כנסת של קהילת "פרושים". המבנה הוצב שלא כחוק על קרקע פרטית של מינהל מקרקעי ישראל בשכונת "משכנות יעקב" ברמת בית-שמש א'.
 
העירייה, לאחר שהזהירה מראש את גבאי בית הכנסת שלא יקימו את המבנה, הורה לפקחי העירייה להרוס תוך זמן קצר את המבנה. "אנשים סבורים כי אם בראש העירייה ניצב אדם חרדי ובכירי העירייה הם חרדים, אפשר לעשות בעיר כל מה שרוצים. זה לא עובד כך. לא נאפשר כל בנייה בלתי-חוקית, בוודאי לא על קרקע של מינהל מקרקעי ישראל", אמר ל"אתרוג" בבוקר ההריסה הרב משה מונטג, הממונה על התכנון והבנייה בעירייה.
 


Etrog
לפני: המבנה לאחר הצבתו בשטח, לפני הריסתו החלקית       

     [צלם]

צילום: אתרוג
אחרי: השטח חשוף לאחר פינוי המבנה הלילה       [צלם]

זמן קצר לאחר מכן, הצליחו עסקני השכונה למנוע את המשך הרס המבנה, לאחר שראש העיר, הרב משה אבוטבול, הגיע לשטח בית הכנסת יחד עם רב השכונה, הגאון רבי מרדכי גולדשטיין שליט"א, כדי לנסות ולהרגיע את הרוחות. בין הצדדים סוכם על פינוי מיידי, תוך יומיים-שלושה, של חלקי המבנה, וזאת לאחר שרב השכונה הורה לנציגי בית הכנסת להישמע להוראות העירייה.
 
"אצלי לא יקימו 'מאחזים בלתי-חוקיים'. הקהילה המכובדת הזו תקבל הקצאה כחוק וכמקובל, ולא במחשך הלילה", אמר ראש עיריית בית-שמש ל"אתרוג".
 
הריסת המבנה כולו נמנעה, כאמור, ברגע האחרון, ובמשך ימים ארוכים ניסו נציגי בית הכנסת להתנער מההוראה על פינוי המבנה, אולם בימים האחרונים הגיעו נציגי בית הכנסת להסכמה עם ראש העיר ויו"ר הועדה לתכנון ובניה על פינוי בהסכמה של המבנה. נציגי העירייה התחייבו לנסות ולאתר שטח מתאים להקמת מבנה לבית הכנסת, בהתאם לחוק ולנהלים.
 
לנוכח זאת, הוחלט על ביצוע פינוי המבנה בשעות הלילה האחרון, ואכן, סמוך לחצות הלילה הגיע מנוף ענק כדי להרים את המבנה ממקומו, לאחר שביומיים הקודמים בוצעו חיזוקים למבנה הנייד, כדי שניתן יהיה להעבירו למגרש עירוני.
 
ראש העיר הרב אבוטבול אמר אמש ל"אתרוג", זמן קצר לפני יציאתו לסדרת פגישות בסין ובארה"ב, כי הוא שמח שהנושא הגיע לסיומו באמצעות הידברות ובהסכמות משותפות עם נציגי הקהילה. "במשך שבועיים ניהלנו שיחות עם אנשי קהילת 'פרושים'. הסברנו להם את חומרת הקמת המבנה על שטח ללא אישורים ובניגוד לחוק. הסברנו להם גם כי אם לא יפנו את המבנה בעצמם, המינהל יהרוס אותו ללא רחמים. במקביל, הבטחנו לעשות כל מאמץ למצוא להם פתרון, לאחר שאיתרנו כבר כמה אפשרויות. אך הצבנו תנאי: פינוי מוקדם של המבנה בטרם ייעשה צעד כלשהו לפתרון מצוקתם. אני שמח שאנשי הקהילה הבינו היטב כי חובה לשמור על החוק ועל הכללים הברורים", אמר אבוטבול.
 1. 6. ביהכנ"ס פרושים רח' קישון רמב"ש א'
  עמרם 14/10/2009 16:15
  קהילת פרושים הבהירה כי לה כל קשר ואחריות על "ביהכנ"ס" פרושים המדובר
 2. 5. זה לא בית כנסת
  חיים 14/10/2009 15:09
  מה הבעיה להרוס את המבנה זה הרי עדיין לא בית כנסת . בסך הכל מבנה שהוקם וטרם הוכנסה אליו אפילו סידור אחד.
 3. 4. ל-3
  שרוליק 14/10/2009 15:07
  פרושים זו קהילה עתיקת-יומין. לפי "ויקיפדיה":
  "פרושים מאנשי היישוב הישן היו קבוצות של עולים מתלמידי הגר"א אשר הגיעו לארץ ישראל, בשלוש קבוצות, החל משנת תקס"ח 1808. בראש הקבוצה היה הרב ישראל משקלוב. יחד עימו עלו רבי מנחם מנדל משקלוב, רבי סעדיה משקלוב, רבי הלל ריבלין משקלוב, אברהם שלמה זלמן צורף ור' אריה נאמן הכולל. מקורו של שמם "פרושים" בא בשל פרישתם מהעדה האשכנזית החסידית שהייתה בארץ והקמתם מוסדות קהילה עצמאיים בשל התנגדותם לחסידות".
 4. 3. מה זה פרושים?
  יאיר, קריית ארבע 14/10/2009 12:59
  שמישהו יואיל בטובו להסביר לי מה זה "פרושים". הם קשורים למשפחת פרוש?
 5. 2. כל הכבוד לראש העיר
  מנחם 14/10/2009 09:55
  כל הכבוד לראש העיר, נדיר למצוא ראשי ערים שהיו מנהלים מו"מ במשך שבועיים למען השלום והאחדות
 6. 1. אין על אבוטבול
  שמשניק 14/10/2009 09:35
  כל הכבוד לאבוטבול ששומר על החוק. לאחרונה מכת עבירות הבניה בעיר הפכה למשהו מפחיד ומטריד.