שבת כ"ב באדר א תשפ"ד 02/03/2024
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

כלכלה

דיון: האם פקיד השומה מתוגמל לפי היקף הגבייה?

דיון סוער בישיבה משותפת לוועדת הכספים ולוועדה לפניות הציבור של הכנסת בשאלה: האם פקידי השומה מתוגמלים לפי היקף הגבייה מהציבור? הוקם צוות בדיקה

אהרן שיין, כ' באייר תש"ע - 04/05/2010 12:01
הכנסה בגובה המס. בדיון סוער שהתקיים בוועדה משותפת של ועדת הכספים והוועדה לפניות הציבור, הועלתה טענה כי רשות המיסים מתגמלת פקידי שומה לפי היקף הגבייה. "אם זה נכון, הדבר פוגע בנישומים בצורה חמורה ויש לשנות את אופן התגמול ושכר העידוד לפקידים" אמר יו"ר ועדת הכספים ח"כ ר' משה גפני. בסיכום הדיון הוחלט על הקמת צוות בדיקה. 

יו"ר הועדה לפניות הציבור ח"כ ר' אורי מקלב אמר, כי "מתלונות רבות שקיבלנו עולה כי בפועל קיים שכר עידוד לפקידי שומה אשר נמדד בכמות ההספק שלהם בחודש. יש בפועל תחרות בין פקידי השומה בארץ. פקיד מס צריך להיות נטול מכל תוספת שכרוכה בתיק, הרי לא יעלה על הדעת ששופט יקבל שכר בהתאם לשנות המאסר שיקצוב לנאשמים, איך יתכן אם כן שפקיד שומה יקבל עוד כסף אם הצליח לגבות עוד מהנישום?"

ח"כ אלכס מילר אמר, כי יש למצוא דרך אחרת לעודד את פקידי השומה, וכי יש לבצע שינוי משמעותי בכל הנושא של המס מול הציבור, מאחר וקיימת בירוקרטיה עצומה בנושא נקודות הזיכוי שמגיעים לסטודנטים או לאזרחים אחרים. "אם המערכת תדע להקל על האזרח מבחינת הדברים שמגיעים לו, האזרח יידע להתמודד גם עם אחרים".

עו"ד איתן צחור אמר בדיון, כי העלאת השכר לכלל העובדים ברשות המיסים היא הדבר הנכון לעשות ולא המתווה שקיים כיום לעידוד פקידי השומה. רו"ח עופר מנירב הוסיף, כי מטריד אותו יותר נושא הקידום והמעמד שקיים ברשות המיסים לאלו שמצליחים להוציא כמה שיותר מהנישום. "המטרה האמיתית היא לא רק גביית המס, אלא הרתעה, וניתן להשיגה בדרכים נוספות".

אריאל יעקבי יו"ר הסתדרות עובדי המדינה חלק על הטענות וטען, כי שיטת שכר העידוד במס הכנסה קיימת משנת 1980 והיא מאד שקופה, "יתכן ויש באמת צורך בשינוי השיטה. אך חשוב להדגיש כי גם כיום, שכר העידוד לא מעודד את פקידי השומה לקחת יותר כסף מהנישומים".   

לאחר שחברי הכנסת ונציגי הגופים הרלוונטיים הביעו את מורת רוחם מההתנהלות הקיימת לדבריהם, הגיב להאשמות, מנהל רשות המיסים, יהודה נסרדישי, ואמר כי התופעה כלל לא קיימת וכי כל הטענות מקורן ברכילות, ולא בעובדות.

"יש לנו כלי מדידה קבועים לבדוק את המפקח. הכמויות - כמה תיקים המפקח עושה בחודש, כאשר הגדלנו בשנת 1985 את הזמן המוקצב לתיק ב25 אחוזים. וגם האיכות- כמנהל אני מבקש ממפקחים לרדת לשטח לפגוש את הנישומים ולראות בעיניים במה מדובר. אבל על כל הטענות כאן אני אומר חד משמעית, אין קשר לא עקיף ולא ישיר בין יצירת תשואת המס לבין העידוד, שכר העידוד לא מושפע מתשואת המס. חד משמעית".

בתגובה לדברי נסרדישי אמר ח"כ ר' אורי מקלב "תפקידך לשמור ולהגן על העובדים שלך, אני תפקידי להגן על הציבור כולו, על האנשים שחוזרים מהפגישה עם פקיד השומה. אני מסתמך על הדו"ח של מחלקת המחקר והמידע של הכנסת שמאשר את הטענות הללו" אמר יו"ר הועדה לפניות הציבור. 

בסיכום הדיון אמר יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ר' משה גפני, כי אכן מצד אחד קיימת טענתו של מנהל רשות המיסים, כי שכר העידוד לעובדים לא תלוי כלל בתשואות המס שהצליחו להשיג מהנישומים, אולם מאידך קיימות טענות הפוכות מצד יועצי מס, חברי כנסת שמקבלים פניות מהציבור, עיתונאים, רואי חשבון וכו' - אשר כולם אומרים שהמצב המתואר אכן קיים בפועל. "אני מקים צוות של הוועדה שיבחן את הנושא, אנחנו בעד עובדי רשות המיסים, יתכן שצריך להגדיל להם את השכר ויכול להיות שצריך לשנות את השיטה הנוכחית, אך אסור שהדבר יהיה על גב האזרחים" הסביר גפני.