יום שישי י"ג בתמוז תשפ"ד 19/07/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

טוגבק

 • לכו תחזירו אותם למסגרת עכשיו

  החופש של הילדים כבר הגיע לכם 'עד לכאן'? הם כבר חוזרים למסגרת מסודרת, רק צריך שהיא תהיה גם בריאה מספיק עבורם. איזה ילקוט לבחור, איך להאכיל אותם, מה למרוח בסנדביץ' ומתי לכבות אורות - המומחים משיבים

  להמשך...

צרכנות

מאמר

יהדות מקסיקו

החיים היהודים במקסיקו בנויים מקהילות שונות אשר מבוססות בדרך כלל לפי ארצות המוצא, ומעל לכל הקהילות יש ארגון גג המאחד בין הקהילות כלפי הממשלה

חיים סיגל, ב' באייר תש"ע - 16/04/2010 06:02

התושבים היהודים אשר החלו להתיישב במקסיקו בסביבות שנת ה'ר"פ, לפני כ-500 שנה, היו בעיקר יהודים אנוסים שברחו מספרד אל עבר מקסיקו אשר ביבשת אמריקה הלטינית. ההתיישבות הראשונה במקום הייתה עוד לפני הקמתה של האינקוויזיציה ובכל אופן נרדפו היהודים ואף נשרפו באוטו-דה-פה. בערך בשנת ה'של"ב הוקמה האינקוויזיציה, ובאותה תקופה סבלו עוד יותר יהודי המקום, עד לפרוקה בשנת ה'תקפ"א. פירוקה התרחש בגלל שהוכרז על עצמאות מקסיקו, אך ההכרזה על העצמאות לא הועילה רבות לתושבים היהודים, מכיוון שנקבע שהדת היחידה היא דת הנצרות, ובגלל זה רוב התושבים היהודים המשיכו לחיות כאנוסים.


החיים תחת מסווה כאנוסים במשך קרוב לשלש מאות שנה, גרם להרבה מיהודי המקום להתבולל בין הגויים המקומיים, וחלק מהיהודים שמרו רק על הדלקת נרות, ותפילה. בשנת   ה'תרכ"א ביום כ' בכסלו נחקק חוק של 'חופש דת' והותרו כל הדתות. בגלל היתר זה החלו לראות יותר יהודים במקסיקו, ואף ב'ימים הנוראים' של אותה השנה הושכר אולם במקסיקו סיטי לצורך תפילות הימים הנוראים.


בסביבות שנת ה'תרכ"ה שלטה צרפת על מקסיקו למשך שנתיים, בגלל זה הגרו יהודים רבים מצרפת, בלגיה ואוסטריה.


עם השנים הדרדר מאוד מצבה הכלכלי של מקסיקו, ולפיכך כמעט ופסקה ההגירה למקום. בסביבות שנת ה'תרנ"ט החל להתייצב מצבה הכלכלי של מקסיקו, ואף ממשלת מקסיקו שלחה משלחות לבנקאיים יהודים מאירופה בכדי לעניין אותם בהתיישבות במקסיקו, דבר זה גרם לעליה של מספר המהגרים מארצות אירופה, ואז החלו להתפתח במקום קהילות אשכנזיות, בניגוד למה שהיה עד תקופה זו שרוב התושבים היהודים היו ספרדים.


באותה תקופה החלו להתיישב במקום גם מהגרים מסוריה, ולאחר כ-10 שנים הגיע למקום גל גדול ומשמעותי של יהודים מהעיר חאלב שבסוריה אשר הקימו קהילה במקסיקו סיטי. באותה התקופה מנו יהודי מקסיקו כ- 1000 נפש.


בזמן מלחמת העולם השניה גדלה מאוד כמות המהגרים היהודים אשר הגיעו למקום מארצות אירופה בגלל המלחמה והמצב המדיני שהורע. באותו זמן עלה מספר התושבים היהודים במקום לכ- 20,000 נפש, ולאחר כעשרים שנה מנו התושבים היהודים למעלה מ-30,000 נפש.


כיום גרים במקום כ-50,000 נפש. רוב התושבים היהודים חיים בעיר הבירה מקסיקו סיטי וכן ישנן קהילות בפוא‏בלה וקוארנבקה (כ-300 משפחות), גוודלחרה (כ-200 משפחות), מונטריי (כ-200 משפחות), טיחואנה (כ-60 משפחות), וקנקון (כ-40 משפחות).

 


רוב היהודים נהנים ממעמד כלכלי בינוני וגבוה, וזאת מכיוון שראשוני המהגרים היהודים במקסיקו עבדו בעסקים קטנים ומסחר זעיר, או שהיו בעלי מלאכה, ועם הזמן הפכו העסקים הקטנים למפעלים גדולים, ולתעשיות שלמות. כיום יש בקהילה היהודית אחוז גבוה של בעלי מקצועות אקדמיים, אנשי עסקים ובעלי רשתות וחנויות.


הקהילה במקסיקו מאורגנת מאוד, ולכל קהילה בתי כנסת ובתי ספר משלה. המבנה הקהילתי מתאפיין ונבדל מכל הקהילות היהודיות האחרות בעולם, וזאת מכיוון שהקהילות מאוגדות לפי ארצות המוצא של המהגרים שהגיעו למקסיקו לפני ארבעה או שלושה דורות.


במקסיקו קיימות למעשה שש קהילות יהודיות, כל אחת מששת הקהילות הקיימות פועלת באופן עצמאי לחלוטין תוך יחסים של כבוד הדדי ביניהן. כל אחת שומרת על עצמאותה ועל זהותה הדתית, מורשתה, מסורותיה ומנהגיה, ללא כל הפרעה ביניהן. קיימים ופועלים גם הרבה ארגונים בין-קהילתיים, לעזרה וסעד לקבוצות מצוקה, ביקור חולים, תמיכה וסיוע.


קהילת "מונטה סיני" היא הותיקה ביותר, היא נוסדה בסביבות שנת ה'תרע"ב ומאגדת בתוכה את היהודים הסורים יוצאי העיר דמשק. קהילת "מגן דוד" מאגדת בתוכה את היהודים הסורים יוצאי העיר חאלב. הקהילה האשכנזית מאגדת את היהודים שהגיעו ליבשת מאיזור אירופה. והקהילה הספרדית מאגדת בתוכה את היהודים שהגיעו מתורכיה והאזור.


כל הקהילות היהודיות במקסיקו מיוצגות בארגון ועד הקהילות המרכזי במקסיקו אשר תפקידו לנהל את היחסים עם הממשלה והתושבים הלא יהודים במדינה. הקהילות בוחרות נשיא לקדנציה בת שלוש שנים, בהתבסס על קורות חייו, כישוריו האישיים, השכלתו, פעילותו הציבורית, משא ומתן ומערכת יחסים טובה עם הממשלה. מאחר והיהודים הם מיעוט במקסיקו, הם חשופים כל הזמן לאנטישמיות ולמצבי סיכון אחרים שעלולים לפגוע בקהילה היהודית, ארגון זה פועל בצורה יוצאת מן הכלל כיוון שתמיד ישנו קונצנזוס (=הסכמה) ביניהם.


במקסיקו סיטי ישנם למעלה מ-20 בתי כנסת וכן תלמודי תורה ו-3 כוללים. החיים הרוחניים שוקקים במקום, ואף יוצאים לאור במקסיקו כ-10 כתבי עת ועיתונים לציבור היהודי המקומי.