יום שישי י"ג בתמוז תשפ"ד 19/07/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

טוגבק

 • לכו תחזירו אותם למסגרת עכשיו

  החופש של הילדים כבר הגיע לכם 'עד לכאן'? הם כבר חוזרים למסגרת מסודרת, רק צריך שהיא תהיה גם בריאה מספיק עבורם. איזה ילקוט לבחור, איך להאכיל אותם, מה למרוח בסנדביץ' ומתי לכבות אורות - המומחים משיבים

  להמשך...

צרכנות

מאמר

משפחת כהנא

משפחת רבנים חשובה ומיוחסת היא משפחת כהנא, במשך מאות שנים עמדו מבני משפחה זו רבנים מפורסמים ששמם נודע לתהילה בקהילות ישראל

מוטי מרינגר, כ"ז בניסן תש"ע - 11/04/2010 03:54
בעת חורבן בית המקדש השני הגלה טיטוס הרומאי מעיר הקודש ירושלים ארבע משפחות מיוחסות מזרע המלוכה, ארבע משפחות אלו שגלו עימו לרומא היו משפחות התפוחים, הענווים, האדומים והזקנים, היו אלו אצילי ירושלים מסלתה ומשמנה של חמדת ציון שאותם הוביל טיטוס בראש מסע נצחונו כשבויי מלחמה.

לאורך אלפיים שנות גלותינו עמדו מצאצאי משפחה זו רבנים גדולי עולם, בן דורו של רש"י הקדוש – מגדולי הראשונים היה רבינו נתן בן רבי יחיאל מרומי המפורסם בחיבורו 'ספר הערוך', על פי עדויות שונות רבי נתן נמנה על צאצאי משפחת התפוחים ועדות על כך נכתבה במבוא לספר הערוך. גם הגאון רבי יהודה ליווא זצ"ל – המהר"ל מפראג היה מיוחס לדוד המלך ע"ה דרך משפחת התפוחים.

חתנו של המהר"ל מפראג היה הגאון רבי משה הלוי הלר ולרשטיין זצ"ל - מגדולי רבני הממלכה האוסטרו – הונגרית, נכדם של הזוג היה הגאון רבי גרשון שאול יום טוב ליפמן הלר זצ"ל המפורסם בפירושו למשניות 'תוספות יום טוב'. התוספות יום טוב נישא למרת רחל ממשפחת תאומים שאף היא משפחה המיוחסת לדוד המלך דרך רש"י הקדוש. צאצאיו של התוספות יום טוב היו אם כן מיוחסים לדוד המלך משני כיוונים, מצד אימם עבר הייחוס דרך רש"י הקדוש ומצד אביהם דרך אצילי ירושלים - ממשפחת התפוחים.

משפחה מפורסמת המיוחסת לדוד המלך בדרך זו היא משפחת הכהנים – משפחת כהנא. ייחוסה הרם של משפחת כהנא הוא בהיותם בן אחר בן עד לאהרן הכהן בן שבט לוי ועל כן נחשבים הם לכהנים, אך מסורת בידי בני המשפחה כי מיוחסים הם מצד אמותיהם עד לדוד המלך עליו השלום. ייחוס משפחת כהנא לדוד המלך עובר דרך אבי משפחות כהנא הגאון רבי יעקב יוסף כהנא זצ"ל שכיהן כאב בית הדין בעיר טריסק. רעייתו של רבי יעקב יוסף הייתה בתו של רבי יום טוב ליפמן הלר זצ"ל – בעל התוספות יום טוב, כאמור התוספות יום טוב עצמו מיוחס היה כצאצא של דוד המלך דרך משפחת התפוחים, ואילו אשתו מיוחסת לדוד המלך דרך אחת מבנותיו של רבינו שלמה יצחקי הוא רש"י הקדוש שמיוחס בעצמו לתנא רבי יוחנן הסנדלר שהוא דור רביעי לרבן גמליאל הזקן ממשפחת הנשיאים - צאצאי דוד המלך עליו השלום.

משפחת כהנא העמידה צאצאים רבים ובמשך שנים רבות עמדו ממנה רבנים שכיהנו בערים סיגעט ומרמרוש. שני אחים מפורסמים ביותר מבני משפחה זו הם הגאון רבי יהודה כהנא ואחיו הגאון רבי אריה לייב. רבי יהודה מפורסם על שום ספרו 'קונטרס הספיקות ואחיו רבי אריה לייב מפורסם בחיבורו 'קצות החושן'. רבי יהודה כהנא כיהן כרב בסיגעט אך שמעו יצא למרחקים ומצודתו הייתה פרוסה הרבה מעבר לגבולות עירו.

קברו של רבי יהודה כהנא עומד באוהל הכהנים שבבית הקברות בסיגעט לצד בני משפחתו. בתו היחידה של רבי יהודה כהנא – מרת ניסל זכתה לראות בחייה למעלה ממאתים ועשרים צאצאים שהפכו למשפחה השולטת ברבנות, עסקנות ומסחר, בסיגעט ובמרמרוש.

בשואת אירופה הנוראה נספו על ידי הנאצים ימ"ש רבים מבני משפחת כהנא, אך מעטים מהם ניצלו מגיא ההריגה ואף זכו לחונן את אדמתה של ארץ הקודש – ארץ ישראל. רבים מבני המשפחה היו פעילי ציבור בארץ ישראל, והמפורסמים שבהם הם הרב קלמן כהנא שהיה ממנהיגי תנועת פא"י – 'פועלי אגודת ישראל' וחבר הכנסת הרב מאיר כהנא.