יום שני י"ח באב תשפ"ב 15/08/2022
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

טוגבק

 • לכו תחזירו אותם למסגרת עכשיו

  החופש של הילדים כבר הגיע לכם 'עד לכאן'? הם כבר חוזרים למסגרת מסודרת, רק צריך שהיא תהיה גם בריאה מספיק עבורם. איזה ילקוט לבחור, איך להאכיל אותם, מה למרוח בסנדביץ' ומתי לכבות אורות - המומחים משיבים

  להמשך...

צרכנות

מאמר

דון יצחק אברבנאל

רבי יצחק בן יהודה אברבנאל המכונה דון יצחק אברבנאל סבל בחייו צרות ורדיפות, את הונו הרב איבד שלש פעמים ובכל זאת עמד לעזרת אחיו היהודים בכל עת, הוא חיבר ספרים רבים ביניהם פירוש מקיף על התנ"ך

מוטי מרינגר ח' בחשון תש"ע - 26/10/2009 05:58
דון יצחק נולד בשנת ה' אלפים קצ"ז בעיר ליסבון בירת פורטוגל לאביו רבי יהודה ששימש כשר האוצר בחצרו של המלך אלפונסו החמישי, משפחת אברבנאל היתה משפחה מיוחסת עד לדוד המלך, ברשות המשפחה הייתה מגילת יוחסין המייחסת אותם לשבט יהודה ומפני כבודם היה להם חותם מיוחד, יש שפירשו את מקור השם אברבנאל כחיבור של המילים "אב רב בני א-ל" אולם לא נמצא מקור לפירוש זה.

סמל משפחת אברבנאל  
דון יצחק התחנך על ידי אביו רבי יהודה ולמד תורה מפי רבו רבי יוסף בן אברהם חיון, עוד בהיותו נער עול ימים החל דון יצחק כותב חיבורים שונים, בימים אלו הוא כתב את חיבוריו "עטרת זקנים" ו"צורת היסודות" הכוללים השקפות פילוסופיות ומאמרים על עיקרי האמונה כמו השגחה פרטית ועולם הבא.

דון יצחק אף החל מחבר פירוש לספר דברים שנקרא "מרכבת המשנה" אך נאלץ להפסיקו לאחר שנפטר אביו רבי יהודה והוא נקרא על ידי המלך אלפונסו למלא את מקומו כשר האוצר.

בשנת ה' אלפים רל"א כבש אלפונסו מלך פורטוגל חלקים ממרוקו המוסלמית, כאשר הגיע אלפונסו לעיר ארזילא נפלו בידיו כשבויים מאתים וחמישים יהודים, כאשר שמע דון יצחק על אחיו הנמצאים בשבי אזר עוז והחל פועל על מנת לשחררם, הוא מינה שנים עשר איש שיהיו שליחים שיסובבו בקהילות ישראל ויאספו ממון לצורך שחרור השבויים, את חלק הארי של הממון הנדרש תרם דון יצחק מכספו הפרטי, לאחר ששוחררו היהודים פרנס אותם דון יצחק ודאג לכל מחסורם במשך שנתיים ימים עד שלמדו את שפת המקום וכן מקצוע להתפרנס ממנו.

בשנת ה'רמ"ג לערך מת אלפונסו החמישי מלך פורטוגל ותחתיו הומלך בנו יואן השני, עם עלותו לכס השלטון חשף יואן קשר שקשרו נגדו אצילי החצר ובראשם הדוכס מברגנצה, המלך יואן חשד שגם דון יצחק קשור למורדים והוציא צו המורה על הוצאה להורג של כל החשודים בקשר ובכללם דון יצחק, ברגע האחרון כאשר אך בגדיו לגופו הצליח דון יצחק להימלט מפורטוגל ולחצות את הגבול לספרד, בספרד התיישב דון יצחק בעיר טולדו ומשם שלח מכתב למלך יואן ובו הוא מוכיח שידו לא היתה בקשר המורדים, המלך יואן לא השתכנע מאיגרתו של דון יצחק והורה על החרמת כל רכושו.

דון יצחק נשאר בספרד והחל משקיע את כל מרצו בכתיבת פירושו לתנ"ך, הוא הספיק לסיים את הפירוש לספרים יהושע שופטים ושמואל, כאשר עסק בכתיבת הפירוש לספר מלכים נקרא דון יצחק על ידי פרדיננד הראשון מלך אורגון ואיזבלה השניה מלכת קסטיליה לשמש כשר אוצר לשני הממלכות, מאוחר יותר בעקבות קשר נישואין הפכו שני ממלכות אלו לממלכת ספרד הנוצרית. באותם הימים חלקים בדרום ספרד היו בשליטת המוסלמים והמלכים הנוצרים שמו להם כמטרה עליונה לגרש מוסלמים אלו, כאשר התמנה דון יצחק לשר האוצר הוא הלווה למלכי ספרד סכום עצום של מליון זהובים לצורך מימון המלחמה.

לאחר שמונה שנים בהן שירת דון יצחק את מלכי ספרד בשנת ה'רנ"ב הושלם כיבוש ספרד על ידי הנוצרים, חודשיים לאחר השלמת הכיבוש גזרו המלך פרדיננד והמלכה איזבלה את גזירת הגירוש הנוראה על יהודי ספרד, הנודעת בכינויה 'גירוש ספרד'. דון יצחק ניסה לפעול אצל המלך והמלכה כי יבטלו את הגזירה ואף הציע להם סכום כופר עצום בתמורה לביטול הגזירה, המלך והמלכה לא השתכנעו והצו נותר בעינו, תחנוניו של דון יצחק הועילו לכך שהמלך הסכים כי הוא ישאר בספרד כיהודי ביחד עם עוד תשעה יהודים למנין, דון יצחק סרב בבוז להצעה ויצא יחד עם אחיו לגלות, את רוב הונו הצליח דון יצחק להוציא מספרד באישור מיוחד של המלך פרדיננד.

דון יצחק המגורש מספרד פנה יחד עם עוד אלפי יהודים אל העיר נאפולי שבאיטליה, באותה עת מלך באיטליה המלך אלפונסו שקירב את דון יצחק ומינה אותו ליועצו, כאשר שמע פרדיננד מלך ספרד כי אלפונסו מלך נאפולי מאפשר ליהודים להתיישב בארצו הוא יצא כנגדו במחאה ודרש כי המלך אלפונסו ישיב לו את כל הממון שהוציאו היהודים מארצו, אלפונסו סירב לדרישה ומעט הרכוש שהיה למגורשים נותר בידם.

בשנת ה'רנ"ד מת אלפונסו הראשון ותחתיו הומלך בנו אלפונסו השני, באותה שנה פרצה מלחמה בין איטליה לבין צרפת ומלך צרפת קארל השמיני כבש את נאפולי, אלפונסו השני נמלט וביקש מקלט באי סיציליה, יחד עימו נמלט גם דון יצחק כשהוא נוטש מאחוריו את כל רכושו, דון יצחק הוסיף ללוות את המלך אלפונסו השני עד למותו כעבור שנה, לאחר מות המלך עזב דון יצחק את סיציליה ועבר לאי קורפו, בקורפו חי דון יצחק חיי דחק ועוני אך למרות הקשיים המשיך בכתיבת פירושו לתנ"ך עד שסיימו. כעבור מספר שנים עבר דון יצחק לעיירה מונופולי שם כתב את פירושו להגדה של פסח "זבח פסח" אותו סיים בערב פסח שנת ה'רנ"ו, כעבור שבע שנים בשנת ה'רס"ג עזב דון יצחק את מונופולי ועבר לדור בונציה בעקבות בקשתם של סוחרי הבשמים כי יפשר בינם ובין מלך פורטוגל בעניין מחלוקת מסחרית שנפלה ביניהם. דון יצחק חי בונציה חמש שנים עד לפטירתו ביום ח' בחשוון שנת ה'רס"ט כשהוא בן ע"א שנה. דון יצחק נטמן בפדובה שבאיטליה וכעבור שנה מפטירתו בעקבות מלחמה שפרצה באזור נחרב בית הקברות בו נקבר ומקום קבורתו אבד.

חיבוריו של דון יצחק נפוצו בכל קהילות ישראל והיו לספרי יסוד בפרשנות המקרא ובפילוסופיה יהודית, את פירושו לתנ"ך כתב דון יצחק כך שבתחילת כל נושא הוא שואל מספר שאלות שעליהם הוא עונה בתשובה אחת המיישבת את כולן, בתחילת כל ספר מספרי התנ"ך כתב דון יצחק הקדמה שבא הוא מסביר את מהות הספר ותוכנו, מלבד הפירוש לתנ"ך חיבר דון יצחק עוד קרוב לעשרים חיבורים שבכולם הוא מחזק את עיקרי היהדות ותוקף בחריפות רבה את החולקים והמערערים על היהדות ובמיוחד את הנוצרים, דון יצחק אף עסק רבות בגאולה העתידה וכתב כמה חיבורים העוסקים בנושא זה ביניהם הספרים "משמיע ישועה" ו"מעייני הישועה".
 1. 1. הוא נפטר היום? לא בקיץ? [לל"ת]
  תמיהה 26/10/2009 18:35