יום שלישי כ"ב בתשרי תשפ"ב 28/09/2021
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

טוגבק

 • לכו תחזירו אותם למסגרת עכשיו

  החופש של הילדים כבר הגיע לכם 'עד לכאן'? הם כבר חוזרים למסגרת מסודרת, רק צריך שהיא תהיה גם בריאה מספיק עבורם. איזה ילקוט לבחור, איך להאכיל אותם, מה למרוח בסנדביץ' ומתי לכבות אורות - המומחים משיבים

  להמשך...

צרכנות

מאמר

הסבא משפולי

דמותו המופלאה של הסבא משפולי מעטרת את ההיסטוריה החסידית בחוט של מעשי חסד ומסירות נפש בעבור כל יהודי, את כל חייו הקדיש הסבא על מנת לעזור ולסייע לכל יהודי הנתון במיצר.

מוטי מרינגר ו' בתשרי תש"ע - 24/09/2009 05:56

רבי אריה לייב גרונדי משפולי המפורסם בכינוי הסבא משפולי, נולד בנר ראשון של חנוכה בתאריך כ"ה בכסלו שנת ה'תפ"ה, לידתו באה בעקבות ברכתו של הבעל שם טוב הקדוש זי"ע שבירך את אביו של הסבא – רבי ברוך כי יזכה לבן שיאיר עיניהם של ישראל, יש שטוענים שהבעל שם טוב היה זה שכינה את הסבא בתואר 'סבא' בברכו אותו כי יהיה כאברהם אבינו שנאמר עליו 'ואברהם זקן בא בימים'. במקור משפחתו של הסבא הייתה באוקראינה, אך בעקבות מלחמות שהתחוללו באזורם עקר אביו של הסבא לבוהמיה והתגורר בנחלתו של הגרף פוטוצקי בעיירה הסמוכה לאומן ובמקום זה נולד הסבא.


בגיל צעיר גילו הסובבים אותו כי הסבא הינו נער ברוך כישרונות והוא נשלח להתחנך וללמוד תורה אצל רבי פנחס מקוריץ זצ"ל, בגיל ח"י שנים נישא הסבא לבתו של השוחט בעיר מדיבדובקה ועבר להתגורר בסמוך לשולחן חותנו שדאג לצרכיו הגשמיים על מנת שיוכל לעסוק בתורה ללא טרדות, כשהגיע הסבא לגיל כ"ח שנים לקחו רבו – רבי פנחס מקוריץ למז'יבוז' אל הבעל שם טוב הקדוש, הבעל שם טוב ראה מיד כי פרי ברכתו הינו פרי משובח ועל מנת להוסיף ולתקנו כיאה למעלתו הורה לסבא לצאת למסע גלות שארך שבע שנים. בשנת תקט"ו יצא הסבא למסע נדודיו ובגלותו סבב בין כפרים ועיירות ברחבי אירופה, בכל מקום שנתקל הסבא ביהודי השרוי בצרה נחלץ הסבא לעזרתו, ליהודים רבים שהיו בצרה עזר הסבא אך יותר מכל נחלץ לסייע ליהודים שהושלכו אל בור הכלא ובכל כוחו התאמץ הסבא לקיים את מצוות פדיון שבויים.


סיפורים רבים נכרכו סביב דרכיו המופלאות של הסבא בקיום מצוות פדיון שבויים, ומפורסם מכולם הוא מעשה 'הדוב המרקד'. וכך סיפור המעשה, באחד הכפרים אליהם הגיע הסבא בנדודיו משל פריץ רע לב ואכזר, באחוזתו של הפריץ דר חוכר יהודי עני מרוד שאך בקושי הצליח לשלם לפריץ מדי שנה את דמי חכירתו, באותה השנה בה הגיע הסבא לכפר לא מצא החוכר די ממון על מנת לשלם לפריץ והלה השליכו לבור הכלא. מנהג היה לו לאותו פריץ אכזר שכאשר הגיע יום הולדתו הוא היה עורך מסיבה גדולה לכל מרעיו, ובמסיבה כאשר היו ליבו ולב האורחים טובים ביין היו מביאים אל אולם הנשפים את האסיר המצוי באותה עת בבור הכלא כשהוא לבוש בעור של דב, הפריץ היה אוחז בשרשרת הקשורה לצווארו של האסיר האומלל ומכריח אותו לרקד עימו ריקוד שיכורים הולל. והיה, אם נראה לעין כי האסיר רקד טוב ונאה מהפריץ הוא היה משוחרר לחופשי, אך אם היה האסיר כושל בריקודו כי אז הייתה נגזרת עליו מיתה. מטבע הדברים רובם של האסירים היו מותשים וחסרי כח לאחר ששהו זמן ארוך ללא מים ומזון ראויים בבור הכלא והפריץ היה מנצח בתחרות.


כשהגיע הסבא משפולי אל הכפר ונודע לו על היהודי הנמק בבור הכלא הוא מיהר וחדר אל הבור שם שמע מהיהודי האסור על מנהגו של הפריץ לרקוד עם הדב. היהודי בכה והתחנן על נפשו כי לא ידע לרקוד את ריקודי הנוכרים, וגם אילו היה יודע לרקוד לא היה הדבר בכוחו. הסבא הרגיע את היהודי ופרס לפניו את תוכניתו כי בערב המסיבה זמן מה לפני שיקרא היהודי לריקוד הדב, יחדור הסבא בשנית אל הכלא ויתחלף עם האסיר היהודי, האסיר ימלט לנפשו ואילו הוא הסבא ירקוד במקומו של היהודי. בתחילה סרב היהודי כי הסבא יקריב עצמו במקומו, אך לאחר שהסבא שכנע אותו כי כוחו במותניו והוא מיטיב לרקוד הסכים היהודי לתוכנית.


הסבא חמק מבור הכלא והחל לדאוג כיצד ילמד לרקוד, אמנם הוא שכנע את היהודי הכלוא כי הוא מיטיב לרקוד אך לאמיתו של דבר לא היה לא כל מושג וידע בריקודי הנוכרים. עוד הוא מהרהר בדבר והנה נגלה לפניו איש ואזור עור אזור במותניו – אליהו הנביא זכור לטוב. נגלה התשבי לפני הסבא משפולי על מנת לסייע לו במצוות פדיון שבויים, אליהו הנביא לימד את הסבא משפולי כיצד לרקוד עד שידע הסבא את כל רזי הריקוד ורקד כבקי ורגיל. בערב המיועד חדר הסבא אל בור הכלא כפי שתוכנן, וכשהגיעו השומרים על מנת לקחתו למסיבה הוא התעטף בעור הדב וצעד עם השומרים לאולם הנשפים. מאחוריו חמק היהודי הכלוא מבעד לשערי הכלא הפתוחים ונמלט אל משפחתו. באולם הנשפים המתין קהל רב של פריצים הוללים ושתויים, והנה נכנס אל האולם הסבא מחופש בעור דב. האות ניתן והתזמורת פצחה בניגון סוער, הפריץ הרשע נטל את השרשרת שהייתה נתונה בצווארו של הסבא והחל מרקד, והנה הפלא ופלא לא רק שהאסיר בעור הדב אינו חלוש ורפה כח אלא הוא מיטיב לרקוד ונראה כי צעדי ריקודו נאים יותר אף מריקודו של הפריץ עצמו. התזמורת החליפה מנגינות שמא בקצב אחר או בניגון שונה יכשל הדב הרקדן, אך הדב רקד היטב בלא להתעייף. הפריץ שהוביל את הדב שתה במהלך הערב כמות לא מבוטלת של משקאות חריפים, וכאשר התארכו הריקודים עם הדב מעבר למתוכנן הוא החל מתעייף עד שכשלו רגליו והוא השתטח ארצה. בדיוק להזדמנות כזו המתין הסבא משפולי, הוא ניגש אל הפריץ והחל מפליא בו את מכותיו כיאה לשונא ישראל שכמותו. לבסוף כששכב הפריץ על הארץ פצוע וחבול עזב הסבא את אחוזת הפריץ והמשיך בדרכו.

בקרב החסידים מקובל ריקוד ה'הופ קוזאק', אשר מיוחס לסבא משפולי בעקבות מעשה 'הדב המרקד'.


לאחר שסיים הסבא את מסע גלותו הוא התיישב בעיירה זלאטפולי והחל לעבוד כשמש בבית הכנסת של העיירה. למרות מקצועו הפשוט עמדו היהודים על גדלותו של ה'שמש' שלהם והמונים נהרו אל זלאטפולי בבקשת ברכה וישועה מהסבא. היהודים הרבים שחילו את פניו של הסבא רצו להכתירו כאדמו"ר ולכנותו בתואר 'הרב', אך הסבא התנגד לכך נחרצות וציווה כי יכנוהו 'הסבא' ולא בתואר רבנות. לאחר זמן מה עקר הסבא מזלאטפולי ועבר להתגורר בעיירה שפולי שמאז שמה נכרך בשמו 'הסבא משפולי', בשפולי המשיכו חסידים רבים נוהרים אל הסבא והוא מצידו המשיך להרעיף אהבת ישראל וחיבה על כל מי שדפק על דלתו.


בעת מגוריו של הסבא בשפולי אירע עימו מעשה נס. באחד הימים הוזמן הסבא לברית מילה ועל מנת להגיע למקום עריכת הברית הוא חצה נהר שקפא בקור החורף. בעת חציית הנהר נבקע הקרח והסבא נפל אל תוך מימי הנהר הקפואים, אך בנס ניצל הסבא ממוות בטביעה ואת היום שבו אירע נס זה - יום י"ט בשבט חוגגים צאצאיו עד היום הזה.


הסבא רבי אריה לייב זצ"ל נפטר בעיירה שפולי ביום ו' בתשרי שנת ה'תקע"ב והוא בן פ"ז שנים, לפי הוראתו לא נבנתה מצבה על קברו ובמקומה הועמד על הקבר ארון לתוכו נהגו החסידים להשליך את הקוויטלאך שהביאו אל קברו.


מעט מדברי תורתו של הסבא כונסו בספר 'תפארת מהרא"ל' בו נכתבו קורות חייו של הסבא. בנוסף מפורסמות אמרות רבות בשם הסבא ביניהם האמרה 'המתפלל בלא כונה כמניח הרים של חול, סיד ולבנים אולם מים אין לו וכיצד ידבקו יחדיו'. והאמרה 'נשבע אני בזקני ובפאותיי שעל ידי תוכחות לא ישובו בני ישראל בתשובה ולמה לך, ריבונו של עולם לייסרם בחינם. היה להם לאב ואז ישובו בתשובה'.