יום חמישי כ"ח בכסלו תשפ"ב 02/12/2021
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

פרשת שבוע

בשורת היונה

"וְהִנֵּה עֲלֵה זַיִת טָרָף בְּפִיהָ" , רש"י: אמרה יהיו מזונותי מרורין כזית בידו של הקב"ה ולא מתוקין כדבש בידי בשר ודם

הרב יוסף ברוק ד' בחשון תש"ע - 22/10/2009 00:22
לאחר חודשים ארוכים בתיבה פורשת היונה כנפיים ויוצאת לעולם. מן הסיור הראשון היא שבה בידיים ריקות. אך בפעם השניה עלה זית טרף בפיה.
חכמינו ראו בכך מסר לנח, "אמרה יהיו מזונותי מרורין כזית בידו של הקב"ה ולא מתוקין כדבש בידי בשר ודם" (לשון רש"י מהמדרש).

לאוזן רגישה יש כאן משהו צורם, לאחר שנה שלימה שבה נח מפרנס ומקיים אותה זוהי התודה? זה הזמן להביע זאת? משהו כאן דורש ביאור נוסף.

יש מקום לומר כי רצתה היונה לומר לנח, אתה הרי נבחרת מעולם של רֶשַע, חמס וגזל, התפקיד המוטל עליך ועל משפחתך להקים עולם של יושר ואמת, בו גם תחרות תשאר בתחומי היושר וההגינות, זה יהא עולם אחר, שונה ומושלם. אך איך עושים זאת? כיצד מגיעים לאידיאל הנפלא?

זוהי תשובת – בשורת היונה, אם נדע ונבין כי המזונות שלנו הם מידי הקב"ה, לא ניגע בשל הזולת ואיש לא יקח את שלנו, הרי בטלו השקר, הגזל, הקנאה והרמאות, הרי הכל מידי שמים, גם אם זה לעיתים מר הרי זה מדויק ומדוד מאת היושב במרומים. אך אם יהיו מידי בשר ודם אפילו אם מתוקים יהיו הרי הכשלון מובטח והעולם ישוב למצבו לפני המבול.

אם כן, אין כאן קנטור או ציניות, יש כאן תובנה נפלאה, אדם החי בידיעה כי "אין אדם נוגע במוכן לחברו אפילו כמלא נימא" (כשערת ראש!) כי המזונות מיד הקב"ה, לעולם לא יגיע לגזול ולחמוס את הזולת, לבו שקט ורגוע וכל חייו שלוים מלאי שמחה.
 
ולוואי יהא חלקנו עמהם
 
שבת שלום!