יום שני כ' באב תש"פ 10/08/2020
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

משבר חוק הגיור - הושגה פשרה שתמנע משבר קואליציוני חריף

אמש, לאחר משא ומתן לילי הגיעו נציגי הסיעות החרדיות וישראל ביתנו להסכמה, לפיה חוק הגיור יידון בוועדת החוקה - ללא הצבעה

אהרן שיין, כ"ב באדר תש"ע - 08/03/2010 08:25
סיום המשבר? אמש, לאחר מספר שעות של משא ומתן לילי, הגיעו נציגי הסיעות החרדיות וישראל ביתנו לפשרה, לפיה, ועדת החוקה תדון בחוק 'ברית הזוגיות' ותעלה אותו להצבעה כמתוכנן אך בחוק הגיור יתקיים דיון בלבד בלא להעלותו להצבעה.

בסוף השבוע שעבר, הודיע השר אביגדור ליברמן, במהלך מסיבת עיתונאים שקיים בכפר המכביה כי מפלגתו הגיעה להסכמות עקרוניות עם הסיעות החרדיות ועם הגר"ש עמר על נוסחה לחוק 'ברית הזוגיות' וחוק הגיור – הבטחותיו של ליברמן במערכת הבחירות, בסיעות החרדיות לא הגיבו בתחילה לאור ההידברות המוקדמת, אולם לאחר עיון נוסף בנוסח הצעת חוק הגיור התגלה לתדהמת חברי הכנסת החרדיים שקיימת סכנה של ממש בנוסח החוק המוצע. בעקבות כך הודיעה סיעת 'יהדות התורה' כי אם יתקבל החוק במתכונתו הנוכחית היא תיאלץ לפרוש מידית מהקואליציה. בעקבות התנגדות סיעת יהדות התורה הודיעה גם סיעת ש"ס שהיא מושכת את ידיה מתמיכה בחוק לאחר שנוכחה גם היא בסכנות הטמונות בו.

לפי חוק הגיור המוצע יהיה בסמכותו של כל רב מקומי לערוך גיור, דבר שעלול לגרום לתקלות רבות. עד עתה, נושא הגיור היה אך ורק בידיה של הרבנות הראשית ולא בסמכותם של הרבנים המקומיים. עתה, ישראל ביתנו הציעה את התיקון המסוכן לפיו כל רב מקומי יוכל לעסוק בגיור, כך שעלול להיווצר מצב שאנשים שאינם מתקבלים לגיור במקום אחד יוכלו ללכת לרב מקומי אחר שמקל בתהליך הגיור.

אמש, לאחר ישיבה לילית בהשתתפות ח"כ הרב משה גפני, ח"כ הרב אלי ישי, יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ דוד רותם, יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין ומזכיר הממשלה, צבי האוזר - הגיעו הצדדים להסכמה על מינוי מתווך שינסה לפשר בין הצדדים – עו"ד ר' יעקב וינרוט. הצעת הפשרה שהתקבלה לפי שעה, חוק ברית הזוגיות יעלה לדיון בועדת החוקה ויעלה גם להצבעה. אולם, חוק הגיור יעלה  היום לדיון אך ללא הצבעה, עד שיגיעו הצדדים להסכמה. ראש הממשלה עצמו לא נכח במו"מ אך היה מעודכן בפרטיו.

בדיון על חוק ברית הזוגיות הצליחו הצדדים להגיע להסכמה, לאחר שבישראל ביתנו הבטיחו שהחוק ייתן מענה לאזרחים גויים בלבד, ולא ליהודים שירצו להירשם לנישואין אזרחיים.

חוק הגיור וחוק ברית הזוגיות הם שתי הבטחות מרכזיות במצע הבחירות של ישראל ביתנו. מפלגת ישראל ביתנו נשענת בעיקר על קולותיהם של מצביעים מהמגזר הרוסי הנתקלים בקשיים ברישום לנישואין וכדו', עקב היותם של רבים מבני העלייה היהודית אינם יהודים לפי ההלכה.