יום ראשון כ"ז בסיון תשפ"ב 26/06/2022
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

מחדלי התחבורה בירושלים - לדיון בכנסת

תלונות תושבי ירושלים על מערך התחבורה החדש של אגד, נידונו היום בוועדה לפניות הציבור של הכנסת

אבי משה כ' באלול תשס"ט - 09/09/2009 21:08
הוועדה לפניות הציבור של הכנסת התכנסה היום (ד') לדון בתלונות רבות שהגיעו ללשכתו של יו"ר הוועדה, ח"כ הרב אורי מקלב, אודות כשלי מערך התחבורה החדש של אגד בירושלים.
 
יו"ר הוועדה, ח"כ הרב אורי מקלב, ברך על היוזמה לבצע מהלכים למען שיפור התחבורה הציבורית לתושבי העיר. עם זאת ציין שליקויים רבים התגלו בתוכנית החדשה ולכן היה צורך מיידי לכנס ישיבה במטרה לבדוק כיצד ניתן לשפר את הליקויים במהירות והאם התוכנית הותאמה לציבור המשתמשים, וזאת לאחר שהתקבלו תלונות רבות של תושבי ירושלים ושל המינהלים הקהילתיים בנושא מערך התחבורה החדש בירושלים.
 
לדבריו, צרכני התחבורה הציבורית ובפרט הציבור החרדי שמרבה להשתמש בתחבורה הציבורית, נתקלים בקשיים רבים מאז החל יישום תכנית פעימת התחבורה בירושלים לפני כחודש: קווי האוטובוסים הופחתו באופן משמעותי; שכונות נותקו אחת מהשנייה ועל כן יש צורך להחליף אוטובוסים על-מנת להגיע ליעד, דבר שמייקר את מחיר הנסיעה; ההמתנה לאוטובוסים התארכה; הציבור לא תודרך כראוי בדבר השינויים שחלו במערך התחבורה הציבורית בעיר - לא לגבי השינויים במסלולי האוטובוסים ולא לגבי השינויים בזמני הנסיעות.
 
ח"כ הרב מקלב דרש, כי משרד תחבורה, אגד ועיריית ירושלים לשתף פעולה בכל המהלכים את הפורום השכונות ואת המנהלים הקהילתיים היות ועד היום הדברים לא נעשו בשיתוף פעולה מלא עמם.
 
יו"ר סיעת "יהדות התורה", ח"כ הרב מנחם אליעזר מוזס, ציין כי המגזר החרדי מרבה להשתמש בתחבורה הציבורית ובלשכתו מתקבלות פניות רבות בנושא. הוא ציין, כי בניסיון לבדוק את תלונות התושבים הוא עמד ליד הכותל המערבי והמתין כ-40 דקות לקו 3. "אנשים התייאשו ולא חיכו לו. אזור הכותל הוא אזור בעייתי במיוחד. לכותל מגיעה התחבורה הציבורית אולם בחזרה לא קיימת תחבורה ציבורית", אמר, וציין כי גם הקווים שהגיעו לבית החולים ביקור חולים, לשכונת גאולה ולבית החולים הדסה אינם קיימים עוד.
 
בישיבה נכחו תושבים רבים, שציינו כי אין תיאום מוחלט בין גורמי התכנון, בין הצורך במציאות ובין נותני השירות למקבליו, דבר שגרם לשיבוש משמעותי במערך התנועה, מספר הקווים צומצם וכתוצאה מכך הדבר גורם לעומסים כבדים בקווי התחבורה. בנוסף נטען, כי קיים תכנון לקוי בפריסת התחנות ויכולת הקיבולת של כמויות האוטובוסים והנוסעים בתחנות והדבר יצר עומסי תנועה  בצירים המרכזיים של העיר. כתוצאה מכך הנוסעים נאלצים לשלם לעיתים מחיר נסיעה כפול בשל שיטת המעברים. יתרה מכך, החלפת האוטובוסים חושפת את הילדים לסכנה ממשית, בעיקר בתחנות הסמוכות לכבישים סואנים.
 
 
בישיבה נכחו נציגים רבים מהמנהלים הקהילתיים בעיר, שציינו כי התוכנית החדשה יצאה לדרך בחטף וללא שיתוף הציבור באופן מסודר וללא הליך של פרסום מסודר. כמו כן לא התקיים מערך של בדיקה ובירור אם אכן התכנית משקפת את צרכי ציבור הנוסעים והתושבים. מערך הדוברות וההסברה יצא לציבור בחלקו, כשבוע  בלבד לפני הפעימה והוא לא היה ברור דיו. הדוברות פעלה תחת זמן מוגבל ללא יכולת שיתוף פעולה מלא מול פעילי הקהילה, מעצבי דעת קהל ומייצגי הצרכים בשטחים, לא נוצלו כל דרכי ההסברה הנגישים לקהל היעד, אלא נותבו למדיה שאינה בשימוש רוב הנוסעים מאזור מערך התחבורה החדש.
 
בסיכום הישיבה ציין ח"כ אורי מקלב, יו"ר הוועדה, כי על משרד התחבורה, עיריית ירושלים וחברת אגד מוטלת האחריות לפעול בשיתוף פעולה מלא עם המינהלים הקהילתיים במטרה לתקן את כל הליקויים שהתגלו בתוכנית החדשה באופן מיידי, לטובת משתמשי התחבורה הציבורית, וכי יש לתגבר את הקווים בהתאם לביקושים הקיימים ולפעול לשיפור הזמינות והנגישות, צמצום זמן הנסיעה, הצפיפות באוטובוסים והפחתת עלות הנסיעה תוך שילוב כרטיסי מעבר וכרטיס יומי/שעתי.