יום רביעי ט"ז בתמוז תש"פ 08/07/2020
חפש

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

חדשות

פרופסור ישראלי שותף לרפורמת בריאות מקיפה במקסיקו

"שיעורי תמותת תינוקות באזורים עניים עלולים להגיע לפי 10 מאשר באזורים אמידים במכסיקו", קובע הפרופ' הישראלי מבאר-שבע

יצחק בוסקילה ט' באייר תשס"ט - 03/05/2009 13:46
"רמות הבריאות ושירותי הרפואה מהם נהנה המעמד הבינוני והעליון במקסיקו סיטי הבירה, הם מהגבוהים בעולם. לעומתם, רמות הבריאות ושירותי רפואה בחלקיה העניים של העיר ומקסיקו המדינה הם מהנמוכים בו. שיעורי תמותת תינוקות באזורים עניים עלולים להגיע לפי 10 מאשר באזורים אמידים".
 
כך קובע פרופ' דב צ'רניחובסקי, מהמחלקה לניהול מערכות בריאות באוניברסיטת בן-גוריון, השותף בימים אלה לכתיבת נייר עמדה אשר הוכן עבור הארגון לביטוח סוציאלי של אמריקה הלטינית והקריביים, בו מוצעת רפורמה במערכת הבריאות המכסיקנית.
 
המרכיב המרכזי ברפורמה הוא אינטגרציה של חלקיה השונים של המערכת, לצורך שיפור הנגישות של קבוצות חלשות לשירותי רפואה בסיסיים. לדברי צ'רניחובסקי, למקסיקו המשאבים לעשות כן, אך לא הנחישות הפוליטית הדרושה.
 
'שפעת מקסיקו' מדגישה מוטיב מרכזי בהצעה: 'חומות' אינן מסוגלות להגן מפני השפעה שלילית רחבת היקף של נגישות מצומצמת, אם בכלל, לשירותי רפואה ותברואה בסיסיים לחלקים רחבים של האוכלוסייה. לאלה כמובן תרומה להפשטות מחלות ולשיעורי תמותה גבוהים במיוחד.
 
במסגרת הפרויקט, ביקרו ראשי מערכת הבריאות המקסיקנית בישראל במחצית 2007 כאורחי אוניברסיטת בן-גוריון, במימון ידידי האוניברסיטה במקסיקו ומשרד הבריאות המקסיקאי. למרות ביקורים במרכזים מתקדמים כגון "שניידר" לילדים, גולת הכותרת של הביקור, מבחינת האורחים, היו המרפאות ברהט, דוגמה למה שניתן לעשות באזורים 'מתפתחים'.