יום ראשון כ"ד בכסלו תשפ"ב 28/11/2021
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

מקומון

נחנכה תצוגה ארכיאולוגית בבניין עיריית עכו

בין הממצאים הרבים בתערוכה: קוביית משחק צלבנית, אבן בליסטרה מקרבות עכו, אריחים מהחמאם, מטבעות ששימשו לתשלום מס בבית המקדש ועוד

ראובן שטיין, כ"א באייר תש"ע - 05/05/2010 13:20
תצוגה ארכיאולוגית חדשה גדולה ומרשימה, שהפריט הקדום ביותר בה בן כ-3500 שנים נחנכה לפני כשבוע במבואת עיריית עכו. מדובר ביוזמה של ראש העיר עכו שמעון לנקרי ובשיתוף רשות העתיקות.

חנוכת התצוגה התקיימה במעמד ד"ר זאב גולדמן, היום כבן 105,  ממייסדי ומנהלי מוזיאון עכו בעבר, ראש העיר שמעון לנקרי, מנכ"ל רשות העתיקות שוקה דורפמן ואורחים רבים.

התצוגה, שבה כ-270 פריטים ומטבעות, מתמקדת בנושאים המרכזיים שמבטאים את הקשר המיוחד בין עכו לים: קרבות וכיבושים,  מסחר, דת, עכו כמטרופולין, וחיי היום-יום.

בין הפריטים הבולטים בה: אריחים של בית המרחץ (החמאם) מהתקופה העות'מאנית, פריטים ארכיטקטוניים מהתקופה הצלבנית ומטבע שנטבע בעכו בימי אנטיוכוס הרביעי, המעידים על מרכזיותה של עכו בתקופות הנידונות; ראשי חץ, אבני קלע ואבן בליסטרה המהווים עדות אילמת למאבקי כוח ושליטה שהיו מנת חלקה של עכו במשך הדורות; קנקנים וידיות חתומות של קנקני יין מאיי יוון וכלי חרס מיובאים מקפריסין, ספרד, איטליה ועוד, המעידות על המסחר העשיר והמגוון שהתנהל עם ארצות אגן הים התיכון, מטבעות מחצית שקל ששימשו יהודים כתשלום המס השנתי לבית המקדש, סיר לילה עותומאני, קובית משחק צלבנית ועוד.
 
 [צלם]

החפצים בתצוגה הוצגו בעבר במוזיאון העירוני של עכו, והם חלק מהאוסף אשר טופח ע"י ד"ר זאב גולדמן - ממייסדי ומנהלי המוזיאון. את התצוגה קידם יועץ ראש העיר ישראל בן-עזרא. אצרה - רותי גושן-עובד, ועיצב רני פרייס מסטודיו Y.

עכו – אחת מערי הנמל החשובות ביותר בתולדות ארץ-ישראל שהוכרזה ע"י אונסקו כעיר מורשת עולם בשנת 2001, יושבה לראשונה לפני 5000 שנה. מקורות מים שופעים, מיקום על גבעה שהקנתה לה הגנה, עורף חקלאי פורה והצטלבות דרכים ראשיות, היו המפתח להקמתה של העיר.

עכו ממוקמת על לשון יבשה קטנה שיוצרת מפרץ טבעי שמתאים למעגן אוניות. בימי קדם, היה זה הנמל היחידי בחופי הארץ שפעל בכל עונות השנה. כך, הפכה עכו לשער לארץ-ישראל, שדרכו נכנסו לא רק צבאות וסוחרים, אלא גם אמונות, רעיונות, שפות ועוד. בין עכו לים היה קשר בל-ינותק, והוא הקנה לה את צביונה המיוחד כעיר רב-תרבותית, רב-לאומית וכמקום מפגש בין מזרח ומערב.