יום רביעי י"ג בסיון תשפ"ד 19/06/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

טלית גדולה

הטלית הגדולה בעולם יוצרה בשנת ה'תשס"ו, והשימוש הראשון בה נעשה בחג שמחת תורה של שנת ה'תשס"ז

נ. ליברמן כ"א בתשרי תש"ע - 09/10/2009 06:19
הטלית הגדולה ביותר בעולם יוצרה בשנת ה'תשס"ו, ושימשה לראשונה בשמחת תורה ה'תשס"ז (2007), בבית כנסת של חסידי גור בניו יורק, ארצות הברית.

הטלית, אשר מידותיה; שמונה מטרים לאורכה ושניים עשר לרוחבה, בשטח כללי של תשעים ושישה מטרים רבועים, גדולה פי שלושים ושניים מטלית ממוצעת, בגודל  1.5 מטר על שני מטרים, בשטח של 3 מטרים רבועים.

הטלית יוצרה על פי הזמנה מיוחדת של קהילת חסידי גור בניו יורק, אשר נזקקה לטלית לברכת 'כל הנערים', המתקיימת בשמחת תורה, ואשר במהלכה מצורפים הילדים כעולים לתורה, על ידי הכנסתם מתחת לטלית אחת של העולה לתורה בעליה זו. ברוב הפעמים הטלית קטנה מהכיל, והציבור מצרפים כמה טליתות יחד לשם כיסויים של כל הילדים. למטרה זו יוצרה הטלית הגדולה בתבל.

העליה מכונה 'כל הנערים', משום שבה 'עולים' לתורה כל הנערים המצויים בבית הכנסת, אף אלו שמפאת גילם עדיין אינם יודעים לברך כראוי את הברכות, לאחר הקריאה בפרשת וזאת הברכה אומרים הציבור ביחד את הפסוק: "הַמַּלְאָךְ הַגֹּאֵל אֹתִי מִכָּל רָע יְבָרֵךְ אֶת הַנְּעָרִים וְיִקָּרֵא בָהֶם שְׁמִי וְשֵׁם אֲבֹתַי אַבְרָהָם וְיִצְחָק וְיִדְגּוּ לָרֹב בְּקֶרֶב הָאָרֶץ" (חומש בראשית, פרק מח פסוק ט"ז)
 
 1. 2. גם בארץ
  שעי'ה פרומר 13/10/2009 13:36
  וידועה הטלית בגודל הנ"ל שנפרסת מידי שנה בכל הנערים בבית מדשרו של הרה"ג יענק'ל קרויזר שליטא בבית ההחלמה ליולדות בקרית טלז סטון שנתרמה ע"י ר' יוחאי פלג הי"ו ואבדה .ומעשה ניסים גלויים קרו בה .
 2. 1. למה לא כתבתם אל טרקיש
  אהרן 01/06/2009 10:52
  הייתם צריכים להזכיר גם את הטליתות הנקראות 'טרקיש', שיש הרבה אנשים שמקפידים ללבוש דווקא אותם